Viru-Nigula vald protestib: riik käitus eriplaneeringut lõpetades õigusvastaselt ja sõnamurdlikult

 (13)
Viru-Nigula vald protestib: riik käitus eriplaneeringut lõpetades õigusvastaselt ja sõnamurdlikult
Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum.Foto: Delfi, TV3

Viru-Nigula vallavalitsus saatis teisipäeval peaminister Jüri Ratasele pöördumise, öeldes, et vald peab riigi eriplaneeringu lõpetamist õigusvastaseks ja valitsust sõnamurdlikuks.

Kirjas, millele on alla kirjutanud vallavanem Einar Vallbaum ja volikogu esimees Riho Kutsar, seisab, et vabariigi valitsus tõi eriplaneeringu lõpetamise põhjuseks kohalike elanike, s.t tartlaste vastuseisu tselluloositehasele, arvestamata, et Viru-Nigula vald palus valitsusel laiendada riigi eriplaneeringut Viru-Nigula valla territooriumile.

Sama soovi avaldas ka Saarde vald.

Ministrid ise pakuvad, et tuleb leida uus asukoht

Ühtlasi on toodud ka mitmeid näiteid vabariigi valitsuse liikmete avalikest väljaütlemistest.

Näiteks 21. juunil, päeval, mil valitsus otsustas eriplaneeringu lõpetamise menetlusega algust teha, ütles riigihalduse minister Janek Mäggi Delfi vahendusel järgmist: „Antud otsus puudutas konkreetset juhtumit. Plaanime kindlasti ettevõtjatega läbi rääkida. Ma usun, et on täiesti võimalik, et see plaan B meil tekib. Minu arust ebaõnnestus ettevõtjate koostöö kohalike inimeste ja kohalike omavalitsustega. Meil on Eestis mitmeid näiteid, kus see on väga hästi õnnestunud. Kui sa oled ettevõtja, siis on see eelkõige sinu ülesanne jõuda selle tulemuseni, mida sa soovid saavutada.“

Ühtlasi lubas peaminister Jüri Ratas: „Räägime kindlasti läbi ka ettevõtjatega, kas neil on tehase asukoha osas alternatiivseid ettepanekuid.“

Seotud lood:

Samuti on kirjas näitena ära toodud katke 9. juuli Ärilehest: „Mäggi rääkis, et valitsus on teinud ettevõtjatele ettepaneku, et nad võiksid kaaluda asukoha suhtes ümber mõtlemist.”

Valitsus on olnud sõnamurdlik

Seega leiab Viru-Nigula vald, et „riigi käitumine eriplaneeringu lõpetamisel on Viru-Nigula valla, Saarde valla ja OÜ EST-FOR Invest suhtes olnud sõnamurdlik“.

Pöördumises viitab vald ühtlasi ka mitmele riigikohtu seisukohale, mille puhul riigi taganemist oma sõnadest on kohus pidanud sõnamurdlikuks ja seeläbi ka õigusvastaseks.

Kõigele eeltoodule toetudes leiab vald, et „vabariigi valitsus oleks saanud laiendada planeeringuala puidurafineerimistehase rajamisest huvitatud omavalitsuste, sh Viru-Nigula valla territooriumile“.

„Selle pöördumise eesmärk ongi näidata, et eriplaneeringut oleks saanud rakendada ka mujal [kui Tartu ja Viljandi maakonnas],“ lausus Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum. „Kui vaadata, mida meie ministrid Mäggi, Ratas ja teised on varem öelnud, siis, kuidas saab rahvas neid usaldada, kui nad käituvad vastupidiselt oma sõnadele. Mida mees lubas, seda peab tegema — ei ole nii, et mees annab sõna ja mees võtab sõna.“