Elutöö preemia pälvis Kalju Paalman


Aasta Põllumees 2015 gala
Elutöö preemia pälvis Kalju PaalmanFoto: Sven Arbet

Aasta põllumehe galal pälvis tänavuste konkursi nominentide seast elutöö preemia legendaarne Mooste linakasvataja Kalju Paalman Põlvamaalt.

Kalju Paalman on põllumajandusteadlane ja talupidaja, kes on aastakümneid uurinud õlilina omadusi, oma firmas Linaagro OÜ kasvatab ta koos abikaasa Kaiega õlilina mitmekümnel hektaril, tema firmas toodetud tervislikku linaõli ning –jahu müüakse apteekides ja loodustoodete kauplustes üle Eesti.

„Juba Hippokrates ütles, et kui tahate seedetegevust parandada, kasutage linasaadusi,“ rõhutab tuntud linakasvataja Paalman. Ta loetleb: linaõli tarvitamine tugevdab immuunsüsteemi, ennetab vähkkasvajaid ja mõjub hästi nii veresoonkonnale kui seedetegevusele.

See mees on aastakümneid edendanud Põlvamaal kodumaist linakasvatust, teadlasena pühendanud oma elu õlilina uurimisele ja katsetele. Selle põllukultuurini jõudis põline Põlva kandi mees pärast EPA lõpetamist ja kandidaadikraadi kaitsmist 1988. aastal. Samal aastal rajati Moostesse linauurimise keskus ja Kalju Paalmanist sai Mooste katsejaama juhataja.

Kui katsejaam Moostes 2009. aastal lõplikult suleti, jätkas Kalju Paalman koos abikaasa Kaiega linakasvatust. Nüüdseks ongi kogu Paalmani pere seotud õlilina tootmisega. Kalju ja Kaie on üles kasvatanud kolm poega, kes vanemate tööd jätkavad: kaks tegelevad põllumajandusega koostöös isa firmaga, koos haritakse üle 1000 ha maid, kolmas poeg on loonud oma ökofirma, valmistades linaõli baasil erinevaid puidukaitsevahendeid.

Seotud lood:

„Mina üksi ei tee midagi, mul on nüüd pojad põhilised, kes kõiki tegevusi edasi arendavad,“ selgitab linakasvataja.

Paalman on missioonitundeliselt põldkatseid teinud ja linaseemnete omadusi testinud, seda indu on jätkunud mehel tänaseni. „Kiulina katsete läbiviimisest on saanud minu elutöö,“ räägib kasvataja.

Moostesse on rajatud väike õlilina tööstus koos vajalike töötlemisseadmetega. Siin on õlilina pressimisliin, kus linaseemnete pressimise tulemusel saab nii õli kui ka kooki. Viimasest omakorda linajahu.

Aastas pressitakse Linaagro OÜ-s 60-100 tonni seemneid, sealt saab pressimise teel 20% õli, ülejäänud on graanulites linakook. Linaõli ja – kook läheb enamus loomasöödaks, osa linaõli aga müüakse apteekides ja loodustoodete kauplustes üle Eesti.
„Väga kasulik on iga päev paar supilusikatäit linaõli võtta, samuti sobib linaõli ka toidule lisada,“ ütleb Kalju Paalman.