FOTOD: Aasta põllumehe valijad käivad ringi Põlva- ja Tartumaal


Žürii ringkäik.
Põlva- ja Tartumaa.Foto: Sven Arbet

Täna tutvuvad aasta põllumehe konkursi žürii liikmed piimakarjakasvatuse, linakasvatusega Põlvamaal ning teraviljakasvatusega Tartumaal.

Tänavu Maaelu Edendamise Sihtasutuselt parima piimakarjakasvataja tiitli pälvinud Heli Sadam tutvustab žüriile oma tegemisi Peri Põllumajanduslikus osaühingus. Perile on ehitatud 2006.aastal vabapidamisfarm ja siin lüpsab üle 500-pealine piimakari, keskmine aastane väljalüps lehma kohta on 11 081 kg.

Lisaks Peri POÜ juhtimisele on Heli Sadama juhtida ka Põlva Agro, Miiaste POÜ ja Hummuli farmide loomad. Kokku on 5500 looma ja töötajaid mitme firma peale 70-80 inimest.

Huvipakkuvad on ka tuntud Mooste kandi linakasvataja Kalju Paalmani ettevõtmised. Kalju Paalman on üks tuntumaid linakasvatuse entusiaste ja selle ala propageerijaid. Lina kasvatab ta koos poegadega praegu umbes 30 ha-l Mooste vallas Põlvamaal. Ettevõte tegutseb Linaagro OÜ nime all, firmas on ka oma õlipress, kust linaseemnete pressimise teel saab nii õli kui linakooki. Samuti tehakse ka oma veskis linajahu, mis lastakse tellimustööna pakendada. Peremees kiidab linaõli tervislikkust: linaõli tarvitamine tugevdab immuunsüsteemi, ennetab vähkkasvajaid ja veresoonkonna haigusi. Linaagro OÜ linajahu ja -õli on müügil loodustootena apteekides üle Eesti.

Pärastlõunal jõutakse Tartumaale Habemiku tallu, kus peremees Romet Rässa kasvatab teravilja. Maad haritakse üle 1000 ha, põldudel kasvab lisaks teraviljale ka raps. Vili müüakse põllumeeste tulundusühistule Kevili, samuti aktsiaseltsile Tartu Mill.