Rahvapõllumees Avo Kruusla võitleb Eesti eliitkarja säilimise eest


Aasta Põllumees 2015 gala
Rahvapõllumees Avo KruuslaFoto: Sven Arbet

Maalehe veebihääletusel rahvapõllumeheks valmine näitab, et Avo Kruusla on piimatootjate hulgas austatud ja armastatud nii oma heade töötulemuste kui otsekoheste ja julgete väljaütlemiste poolest.

Samuti ei kirjuta ta Kaska-Luiga talu lehmade 11 tonnist keskmist piimatoodangut ainult iseenda arvele, vaid märgib ära oma abikaasa Galina ja laste suurt tööd.

Kogu elu kõvasti tööd teinud

Praegune Kanepi valla suurtootja Avo Kruusla on ise Hurmi külas Kaska-Luiga talus kitsikuses kasvanud. Tema suguvõsa tabas küüditamine ja vangla, ema Maret pidi Ufa lähedal lastekodus vaevlema.

Emast sai kodumaale naastes juba 16aastase tüdrukuna kolhoosi lüpsja, kes püstitas rekordeid. Peres oli seitse last. Seetõttu pidi vanim, Avogi varakult tööle hakkama ja sealt on pärit ka tema töökus, visadus ning vastupidavus.

“Nüüd on hea, et mul on palju õdesid-vendi, minu firmas töötab praegu 26 inimest, pooled neist on sugulased,” naerab peremees.

Koos poeg Mareki ja tütar Angeelika osaühingu loomadega lüpsab Põlgastes üle 900pealine piimakari mitmes laudas, osa robotlüpsil, osa karussellil. Iga päev läheb siit välja 25 tonni piima. Lehmade aastalüps on üle 11 tonni lehma kohta. Talumaid on üle 1000 ha, seal kasvatatakse teravilja ja rapsi. Viimane uusehitis valmis alles talvel ning see on noorkarjalaut 840 loomale.