Algavad seakatku infopäevad seakasvatajatele


Viljandimaal avastati seakatk
Viljandimaal avastati seakatkFoto: Andres Putting

Tartus algavad sigade Aafrika katku infopäevad, kus seakasvatajatele selgitatakse möödunud aasta seakatku puhangute põhjuseid ja antakse juhiseid farmide nakatumise vältimiseks tänavu taudi leviku kõrghooajal suvel-sügisel.

„Eeloleval suvel sõltub väga palju igast üksikust seakasvatajast ja tema hoolsusest bioohutusnõuete täitmisel, kas me suudame seakatku farmidest eemal hoida. Riskid on niisama suured kui aasta tagasi, kuid oleme teadlikumad, kuidas neid paremini maandada,“ ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. „Kindlasti soovitan kõigil seakasvatajatel ja ka neil, kes vaatamata seakatku ohule soovivad seapidamisega alustada, osaleda seakatku infopäevadel, kus bioohutusnõudeid ja seakatkuga seotud riske veelkord selgitame.“

Eesti Tõusigade Aretusühistu nõukogu esimehe Urmas Lahe sõnul on oht uuteks seakatku puhanguteks farmides endiselt suur ning tõhusad bioohutusmeetmed ainus võimalus nende vältimiseks. „Pole vahet, kas tegemist on väikeste majapidamiste või suurfarmidega, seakatk ohustab meid kõiki. Kuna uued taudipuhangud võivad lükata edasi piirangutsoonide kaotamise, võib ka ühe sea pidaja hooletus põhjustada suurt majanduslikku kahju kõigile piirkonnas tegutsevatele seakasvatajatele. Seepärast on oluline, et iga seapidaja suhtuks nendesse riskidesse väga tõsiselt,“ ütles Urmas Laht.

Infopäevade ajad ja kohad:
· 20. aprill Tartumaa – Tartumaa Põllumeeste Liidu saal (Jalaka 48, Tartu).
· 19. mai Lääne-Virumaa – Lääne-Viru Maavalitsus (F. R. Kreutzwaldi tn 5, Rakvere)
· 31. mai Viljandimaa - Põllumajandusameti Viljandi keskus (Vabaduse plats 4, III korrus, Viljandi)
· 1. juuni Saaremaa – Suure Tõllu Puhkeküla (Lilbi küla, Lääne-Saare vald, Saaremaa)
Seotud lood:


Infopäevade eesmärk on anda juhiseid sigade Aafrika katku vältimiseks farmis. Eesti Maaülikooli teadlased annavad 2015. aastal seakatku nakatunud farmides läbiviidud täiendava epidemioloogilise uuringu põhjal ülevaate nakkuse farmi jõudmise tõenäolistest põhjustest, suurematest riskidest ja bioturvalisuse meetmetest nende vältimiseks. Veterinaar- ja toiduameti esindajad annavad ülevaate seakatku leviku hetkeseisust, kehtestatud bioohutusnõuetest ja järelevalvetulemustest ning AS Rakvere Farmid seakasvatusdivisjoni juht Mati Tuvi ning Eesti Tõusigade Aretusühistu aretuskonsulent Aino Aringo farmides rakendatavatest bioohutusmeetmetest.

Sigade Aafrika katku infopäevade teemad:

  • Seakatku leviku põhjused epidemioloogilise uuringu põhjal ja suuremad riskid. Eesti Maaülikool;
  • Ülevaade seakatku olukorrast, bioohutusnõuded farmis. Veterinaar- ja Toiduamet;
  • Seakasvatuse olukord ja järelevalve tulemused maakonnas. VTA maakondlik veterinaarkeskus;
  • Seakasvataja oma farmis rakendatud bioohutusmeetmetest. AS Rakvere Farmid;
  • Bioohutusmeetmetest aretusühistu farmides. Eesti Tõusigade Aretusühistu.


Infopäevadele saab registreerida seakatku veebilehel.