Asva Hobusekasvatus aretab ratsaponisid

 (2)
Asva Hobusekasvatus aretab ratsaponisid
Foto: Raivo Tasso

Eesti tõugu hobuse propageerija Aarne Lemberi pereettevõte Asva Hobusekasvatus OÜ tegeleb juba mitu aastat innukalt ka ratsaponide kasvatamisega.

Ettevõte on eesmärgiks võtnud kasvatada lisaks eesti hobustele ratsaponisid, kes on võimelised noortespordis konkureerima ka väljaspool kodumaad, kirjutab Saarte Hääl.

2006. aastal soetas Asva Hobusekasvatus Saksamaalt väga head tõugu saksa ratsaponi täku Mon Cherg, kelle eesti tõugu märadega saadud järglased on kohalikust tõust kergemad ja sportlikumad.

Kuigi Eesti ratsaspordis tuntust kogunud Mon Cherg elab põhiliselt Harjumaal Ruila tallis, tuuakse tunnustatud tõutäkk aastas kuuks ajaks Saaremaale aretustööd tegema ning praeguseks on tema järglasi mitmes Saaremaa tallis. Asva Hobusekasvatuse OÜ üks omanikke, Eesti hobusekasvatajate seltsi eesti hobuse haruseltsi juhataja Aarne Lember ütles, et temale on olulisem lastes ratsutamise vastu huvi tekitada, kui hoida 200 hobust kusagil karjamaal. “Sportlikud tulemused näitavad, et lastele pakuvad ristandid rohkem huvi kui puhas eestlane,” põhjendas eesti hobuse entusiast ristandite kasvatamist. Praegu on Eestis ratsaponide kasvatamine siiski veel lapsekingades ja tõeliselt hea põlvnemisega sportlikke ponisid on siia aretuslikel eesmärkidel toodud väga vähe, teadis Lember.