Ema lapsele Maamessil: "Ei, me EI OSTA sulle kitse!“

 (7)
Ema lapsele Maamessil: "Ei, me EI OSTA sulle kitse!“
Maamess 2014Foto: Raivo Tasso, MAALEHT/RAIVO TASSO

„Oleme kõik suured sõbrad!“ ütleb Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu lihaveiste konsulent Reet Toi, vaadates loomatelgis aeda, kus pikutab mõnusalt suur simmentali pull, kelle ümber siblivad ei-tea-kust lahti pääsenud kanad koos uhke kukega. Kukk üritab vahel kiredagi, et kõik usuksid, nagu oleks just tema siin aias peremees.

„See näitab simmentali rahulikku iseloomu,“ pakub üks külastajatest. „Ei, nad olid limusiini aias ka! Ja tegelikult on nad kõik aiad läbi käinud!“ on Reeda vastus.

Maamessi loomatelgis ootavad uut peremeest Eestis sündinud head lihatõugu pullid. Täna lähevad oksjonile mitu šaroleed, herefordi, simmentali ja limusiini, lisaks üks aberdiin-angus jmt tõuloomad, kes eilsest peale külastajate huviorbiidis olnud. Eriti atraktiivne näeb aga välja ülipikkade sarvedega must šoti mägiveis, kes on kohale toodud koos nunnu vasikaga.

Aga suuri sõpru ei kohta mitte ainult telgis sees. Juba loomatelgi eeski toimetavad rahulikult koos ponid, kitsed ja kalkunid, tekitades lastes sümpaatiat, vanemates aga pingeid. „Ei, me EI OSTA sulle kitse!“ kuulutab üks ema resoluutselt loomalasteaia ees. Endalgi väike kahtlusenoot hääles.