Epiim tõi poelettidele uue kodumaisest piimast tehtud Gouda juustu

 (4)
juust
Foto: Karin Kaljuläte

Eesti ühe suurima juustu- ja võitootja Epiima tootevalik täienes kohalike juustumeistrite retsepti järgi valmistatud ning mitme kuu jooksul laagerdunud Gouda juustuga.

Epiima juustumeistri Uno Saksa sõnul on algselt Hollandist pärit Gouda juustul maailmas väga palju retsepte, mis erinevad üksteisest nii koostise, kuju kui laagerdusaja poolest. “Epiima Põltsamaa meiereis valmiva Gouda juustu retsept on välja timmitud eestlaste maitse-eelistusi silmas pidades,” selgitas Saks ning lisas, et juustu iseloomustab koorene konsistents, millel on kerge puuviljane järelmaitse. Gouda sobib lisaks võileibade ja suupistete valmistamisele hästi ka näiteks soojadesse ahju- ja köögiviljavormidesse.

“Uute ja põnevate maitsete kõrval pööravad Eesti juustusõbrad järjest enam tähelepanu ka toiteväärtusele, tooraine puhtusele ning selle päritolule,” märkis Saks ning lisas, et Epiima juustud on selles osas kahtlemata kindla peale minek, sest neile ei lisata säilitus- ega teisi lisaaineid ning juustude valmistamiseks kasutatakse kohalike piimafarmerite toodangut. “Lisaks on kõik Epiima juustud ja või laktoosivabad,” märkis Saks.

Gouda juustu kaheksanädalane valmimisprotsess saab alguse just kodumaise maapiima kogumisest. “Peale piima kontrollimist ja pastöriseerimist jõuab see juustukatlasse, kus kasutame spetsiaalseid juuretisi ja laapfermenti,” selgitas Saks ning lisas, et saavutanud õige happesuse, villitakse juustud vormidesse, tõstetakse soolvette ning pannakse laagerduma. Valmis juustu soovitab Saks vähemalt kümme minutit enne tarvitamist külmkapist välja võtta, sest alles siis saavutab see oma algupärase maitse.

e-Piim