Hiiumaal kalad surmasuus, ametnikud vaatavad pealt

 (35)
kalad, jääpüük, talvine kalapüük
kalad, jääpüük, talvine kalapüükFoto: Rauno Volmar

“Käisin nädalavahetusel maal. Esimese asjana avasin pisut jääd ja pildilt on tulemus näha. Need kalad on oma saatusega leppinud. Allika juures, kuhu ma kalu tassisin, oli näha vilgast elu. Hea seegi. Ega kõike ei jõua päästa ja kaitsta,” nii kirjutab Jõeranna küla mees Veljo, kellele teeb südamevalu igatalvine kalade hukkumine Jõeranna jões.

Põhjuseks setetega täitunud jõesuu, mis suurveega jõkke tulnud kaladel veetasemel langedes ei võimalda enam tagasi merre pääseda, teatab Hiiu Leht.

“Keskkonnaametniku vastus oli etteaimatav. Kahjuks tegutsetakse alles siis, kui kitsaskohtadele viidata ja jama käes. Kas mäletad mõnda korda, kus keskkonnateemalised küsimused on asjaosaliste endi poolt tõstatatud? Ega vist. Ja väga ebamugav on kui keegi võtab teema üles ja lisaks valitsemisele sunnitakse vastutama. Tuleb hakata vabandusi, õigustusi või hoidku selle eest, vastumeetmeid rakendama. Aga vaja on ju abi ja lahendusi.”

Samas tõdeb keskkonnaameti vee-elustiku peaspetsialist Janek tuusti Maaleht.ee-s, et "talvine ummuksile jäämine on üks looduslikke protsesse, olgugi, et inimese poolt võimendatud. /.../ Elustiku päästmine talvisest hapnikuvaesusest on rohkem humaanne tegevus ja majanduslikku tulu sellisest tegevusest on raske loota. Kes aga tunneb, et tema panus siinkohal on vajalik, võib lumelabida või jääpuuri kaasa võtta ja oma lemmikveekogule suunduda."

Kui ka sinul on sellise käed rüpes pealtvaatamisega kokku puutuda tulnud, anna meile teada kas e-kirja teel veeb@maaleht.ee või loo juures kommentaariruumis.