Mahevilja eest saab paremat hinda

 (1)
Parima taimekasvataja valimine
Foto: Lii Sammler

Hiiumaa talunikud tänavuse viljasaagi üle ei nurise, nii mahe- kui tavavilja saak oli tavapärasest suurem, kuid mahevilja hind kaks korda kallim.

Harju talu peremees Toomas Remmelkoor kinnitas, et viljasaagiga võib rahule jääda. Ka mahetalupidaja Martin Vallikivi Männamaa maadel tegutsevast Kalda talust rääkis Hiiu Lehele, et viljasaak oli tänavu väga hea, eriti tegi rõõmu oder: “Odra jaoks oli niiskust piisavalt ja ka saak oli kõige suurem.”

Remmelkoor rääkis, et vilja hind oli pea sama, mis mullu ehk siis 120–130 eurot tonni kuiva vilja eest. Õnneks sõlmis ta enne lõikust lepingu 400 tonni vilja müügiks. “Selle viljakoguse realiseerimisel sain paremat hinda,” ütles Remmelkoor. Kuna vilja mahedalt kasvatades peab põldu mitu korda rohkem pöörama, on mahevilja hind ka kõrgem. Nii saab mahekaerast 200 eurot tonnist, tavalise kaera eest pisut üle 100 euro.

Vallikivi meenutas, et ühel aastal oli hinnavahe eriti kõrge: tavarüps 400 eurot ja maherüps 690 eurot tonn. Vanaperemees Mati Vallikivi rääkis, et neile helistatakse üha rohkem ja otsitakse taga mahevilja. Näiteks mullu viis ta rukist piiritusetehasesse, ka tänavu pidi sealt tuldama tema käest maherukist ostma. “Suureks abiks on, kui saab viljaülejäägid soodsalt maha müüa,” ütles Mati Vallikivi.