Ta lisas, et enamik liikmesriike toetasid seakasvatustes taudi ennetamiseks ja tõrjumiseks riigi poolt tehtud kulude võimalikult suures mahus hüvitamist. „Euroopa Komisjon on praeguse 50 protsenti asemel valmis kompenseerima kuni 75 protsenti riigi poolt seakatku ennetamiseks ja tõrjeks tehtud kulutustest, sealhulgas seakasvatajatele tehtud väljamaksetest,“ sõnas Padar.

Näiteks kui seakatk jõuab farmi, siis kõik sead hukatakse ja riik kompenseerib vastavalt tauditõrjeseadusele seakasvatajale kuni 100 protsenti hukatud loomade ja hävitatud sööda maksumusest. Liikmesriik saab kompensatsiooniks makstud rahast omakorda 75 protsenti taotleda tagasi Euroopa Komisjonilt.

Eestis seakatku kodusigadel leitud ei ole, küll on diagnoositud seakatk 21 metssea korjusel. Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutusmeetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Sigade aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee. Teavet taudikahtlusega loomade kohta saab edastada veterinaar- ja toiduameti vihjetelefonile 605 4750.