Perega maale elama: enam ei unista uhketest reisidest, vaid tunneme, et kõik on kodus olemas

 (19)
Perega maale elama: enam ei unista uhketest reisidest, vaid tunneme, et kõik on kodus olemas
Kaspri taluFoto: Maalelamisepäev.ee

Tartust koos abikaasa ja kolme lapsega maale kolinud Ragne Kärner-Neevits leiab, et noored peaksid võtma selle julguse, et maale kolida.

Ragne jagab oma maale kolimise lugu:

"Aastaid elasin Tartus Tammelinnas, koos oma abikaasa ja kahe lapsega .Tänaseks on lapsi kolm. Alati oli kevade saabudes meeletu tahtmine maale saada. Selleks ajaks meil abikaasaga enam ei olnud vanemaid ega sugulasi kellele oleks hea maale külla sõita. […]

Otsisime suvilat ning täiesti juhuslikult pakuti ühte vana mahajäetud maja Kambja valla territooriumil. Sellesse tallu tulles oli minu ja abikaasa süda murtud. Majas ei olnud 15 aastat kedagi elanud, kuid siin oli pikk ajalugu. Ostsime, teadmata mis meid ees ootab. Alguses käisime mõned aastad kahe kodu vahet, kuid kui esimene laps kooli läks, tuli teha valik. Pealegi vajas talu hoolitsust ka talvel. Algusaastatel liikusime maakodu ja linna vahel, sest linnas oli töö, kuid maal süda ja hing, nüüdseks oleme tööl käimisest loobunud.

Paljud külalised mainisid pidevalt, et mis talu see on, kui loomi pole. Ja nii tulid ka tallu esimesed loomad: koer, jänes ja 10 kana. Aastal 2013 tõime 2 utte ja 1 jäära ning 3 põrsast. Sellest areneski suurem loomakasvatus meie talus. Praeguseks enam sigu ei ole. Nüüdseks on koeri kaks, kasse kolm, kanu natuke üle saja, seitse pärlkana tibu, lambaid umbes sada ja lisaks mõned jänesed. Põhitegevus on küll lambakasvatus ,kuid lisategevusena alustasime sel aastal mesindusega. Oleme juurde ehitanud mitu lauta, et loomad ära mahutada.

Seotud lood:

Tänaseks oleme teinud endale ilusa kodu, kus on väga hea olla. Enam ei unista uhketest reisidest, vaid tunneme, et kõik on kodus olemas. Suvisel ajal on väga vähe asju vaja poest osta, enamus tuleb ikka põllult või laudast. Püüame anda oma lastele puhast toitu. Meie pere kõige väiksemal tegelasel on tõeline lapsepõlv. Hommikul välja minnes ei pea vaatama, kas seljas on pidžaama või pole midagi. Kedagi ei huvita. Lapsel on olemas koerad, kassid, kanad, lambad, jänesed. Enamik lapsi ainult unistab sellisest loomade hulgast.

Kui talu kunagi ostsime, oli siia pikk tee, kuid aastatega on linn lähemale tulnud. Tänaseks päevaks võtame vastu ka lasteaialapsi ja koolilapsi, kes soovivad näha loomi, tutvuda põllumajandusega ja keda huvitab, kuidas maal elatakse. Avatud talude päeval on juba kolm aastat käinud tuhandeid inimesi. Ootan ka Maal elamise päevale väga palju huvilisi, keda nakatada selle pisikuga. Soovitan kindlasti noortel võtta see julgus, et kolida maale. Kohe ei pea ju alustama loomafarmiga. Alguseks vaadata kuidas maal elades lasteaiad ja koolid toimivad ning kuidas maalt tööl käia on. Mina ja minu pere on väga rahul selle kunagise otsusega. Praeguseks on väikesed lapsed juba suured, läinud vallakoolist linna kooli, kuid väikse tegelasega on need katsumused veel ees. Maal on mõnus."

Maal elamise päev on üle-eestiline algatus, mille eesmärk on kutsuda maale elama veelgi rohkem tegusaid ja särasilmseid inimesi.

Laupäeval, 28. septembril avavad kõigile huvilistele oma uksed 35 valda Hiiumaalt Setomaani ja Alutaguselt Häädemeesteni.

Sel päeval ootavad Sind külla lasteaiad, koolid, tervise-, kultuuri ja spordikeskused, külamajad ja ettevõtted – kohad, mis kujundavad elukeskkonda maal.

Loe lähemalt aadressilt maalelamisepäev.ee.