Nõuandeteenistuse kaudu saavad põllumajandustootjad nii erialast (nt taimekasvatus, loomakasvatus, nõuetele vastavus, põllumajandussaaduste töötlemine, tööohutus) kui majandus- ja juhtimisalast nõu. Lisaks hakatakse toetama nõustamisteenust mentorluse vormis, kus tugiisikuks võib olla konsulent või ka teine kogemustega põllumajandustootja. Tootjatel on võimalik saada toetatavat nõu alates lepingu sõlmimisest.

„Uue nõuandesüsteemi eesmärk on pakkuda varasemast spetsiifilisemat ja kvaliteetsemat nõuannet. Selle tagamiseks on peamine rõhk koostööl teadusasutustega, kes hakkavad senisest enam tegelema konsulentide koolitamise ja neile uuema teadusinfo edastamisega,“ ütles Maaelu Edendamise Sihtasutuse juhatuse liige Andres Vinni. „Samuti plaanime aktiivsemalt hakata tegelema konsulentide värbamisega, et tagada süsteemi jätkusuutlikkus.“

MES peab nõuandesüsteemi toimimiseks lähiajal üles ehitama senisest põhjalikuma organisatsioonistruktuuri ning võtma kasutusele kvaliteedijuhtimise süsteemi. MES-i juurde luuakse nõuandev nõukoda, kelle ülesandeks on teha ettepanekuid nõustamissüsteemi arendamiseks (nt. mentorlussüsteemi korraldamiseks või uute nõuandetoodete väljatöötamiseks). MES hakkab nõustamisteenuste korraldajana tegema koostööd nii Eesti teadusasutustega kui teiste riikide nõuandeorganisatsioonidega, et tagada uuema teadusinfo jõudmine nõustamissüsteemi.

Eesti maaelu arengukava eelarveperioodil 2014–2020 tuli nõustamisteenuste osutaja leidmiseks viia läbi riigihange. Pakkumuse esitasid Maaelu Edendamise Sihtasutus, MTÜ Eesti Maaelu Nõuandeteenistus ning AS Taalri Varahaldus. Hanke võitjaks osutus Maaelu Edendamise Sihtasutus.