„Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitees täna heaks kiidetud arvamuses toidusüsteemide jätkusuutlikkuse kohta tuuakse muuhulgas esile, et sigade Aafrika katku puhang on näide sellest, kuidas loomahaigused võivad toidusüsteemi kahjustada. Komitee kiitis ühtlasi heaks minu ettepaneku, mille kohaselt tuleks taudide puhkemisel hüvitada üldiste avalike huvide tõttu kehtestatavatest kauplemispiirangutest tekkiv majanduslik kahju põllumajandusettevõtjatele,“ selgitas majandus- ja sotsiaalkomitee liige Sõrmus.

„Alustada võiks sellest, et valitsus suunaks seakasvatuse toetuseks möödunud aastal nn konservimeetme rakendamise lõpetamisel kasutamata jäänud rahalised vahendid. Mäletatavasti eraldas valitsus oktoobri lõpus riigi varusse sealihakonservide soetamiseks 1,78 miljonit eurot, kuid konservide tootmine lõpetati tänavu veebruaris ja meetmele kulutati ministeeriumi teatel vaid ligi 1 miljon eurot,“ lisas Sõrmus.

Sealiha hind on olnud juba pikemat aega väga madal. Käesoleva aasta aprillis oli Eestis E-kategooria sealiha keskmine kokkuostuhind Euroopa Komisjoni andmetel 1,36 eurot/kg, mis on aastaga langenud 5,5% ja 2014. aasta aprilliga võrreldes koguni 15,5%.

Lisaks on sealihatootjatele sigade Aafrika katku leviku tõttu seatud väga karmid kauplemispiirangud, mille tõttu on sealiha kokkuostuhinnad drastiliselt langenud ning paljud seakasvatajad on oma tegevuse lõpetanud. Eestis peetavate kodusigade arv on aastaga vähenenud viiendiku võrra. Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) andmetel peeti 2015. aasta 1. mai seisuga Eestis 363 596 siga, käesoleva aasta 1. maiks on sigade arv langenud 290 963 loomani.