Saaremaa piimatööstus saadab märtsis Jaapanisse esimese juustupartii

 (1)
VELLO EENSALU
Foto: Karin Kaljuläte

Eesti riigi ja piimatootjate viimase poolaasta ponnistused Jaapani turule pääseda on vilja kandnud ning märtsis saadetakse tõusva päikese maale ka esimene proovipartii Saaremaa juustu.

Saaremaa piimatööstuse juht Andi Saagpakk ütles Saarte Häälele, et Saaremaal toodetud 40 tonni Gouda juustu läheb Jaapanisse sealse suurkorporatsiooni Marubeni Corporation ja E-Piima vahel sõlmitud lepingu raames. Juust viiakse Jaapanisse laevaga, millel kulub päralejõudmiseks neli nädalat.

Kui Jaapani tarbija proovipartii hästi vastu võtab, siis sõlmitakse Saagpaku sõnul pikaajalisem leping ja 25% Saaremaa lehmade piimast valmistatud juustust rändab edaspidi jaapanlaste toidulauale.

Saagpaku väitel on Jaapani turu pluss stabiilsus, millest Eesti piimatootjad pärast Vene turu ärakukkumist puudust tunnevad. “Muidu on nii, et koormad liiguvad ühte ja teise kohta, kord võtab üks, kord teine,” sõnas piimatööstuse juht, kelle sõnul tarbib Jaapan juustu rohkemgi kui Venemaa.

Jaapan on USA põllumajandusministeeriumi 2014. aasta andmetel maailma viies piimatoodete importija ja teine juustuimportija.