Saarlase Toomas Tänava suvioder andis välja 7,7 tonni


Toomas Tänav kasvatas Saaremaal hea suviodra.
Toomas Tänav kasvatas Saaremaal hea suviodra.Foto: Lii Sammler

Saaremaad on viljelus­võistlusel aastaid esindanud Tõnu Post ja Kaido Kirst. Nüüd on neile lisandunud ka Toomas Tänav.

Valjala valla talunik Toomas Tänav on viljelusvõistlusel osalenud alates 2012. aastast. Ta on võistelnud talirapsi, talinisu ja odraga.

Noorepoolne mees hakkas pärast sõjaväest tulemist majandama oma isa tagasi saadud talumaadel. Upa põllutöökoolis oli ta omandanud põlduri kutse. Ajapikku osteti vabu maid juurde ning nüüd majandatakse 200 hektaril.

“Kui oleks vabu maid, laieneks veelgi,” ütleb Tänav, lisades, et praegu see siiski mõttekas poleks – piiri paneb ette kuivatusvõimsus. Ka neljameetrise heedriga Claasi kombain vajaks sel juhul väljavahetamist.

Korraliku saagi saamiseks on oluline viljavaheldus ja taimede stabiilne väetamine “Saaremaal läheb talivilja ka välja, kuid kui sügisel korralikult väetist paned, siis ikka talvitub ka,” sõnab ta.

Võistluspõllul tegi Tänav varase külvi ning kohe ka umbrohutõrje, peaaegu samal ajal, kui vili võrsuma hakkas. Sellele järgnes haigustõrje. “Tahtsin veel taimekaitset teha, kuid oder viskas nii äkitselt pea välja, et see jäi tegemata,” tunnistab mees.

Toomas Tänav kasvatab kõiki vilju. Praegu on suviviljad väikeses ülekaalus, kuid mees tahaks suvi- ja taliviljade vahekorra võrdseks ajada. Tänav on kogenud ka seda, et saagikad viljasordid ei talu kehva maad, ja mitte alati ei anna taim sellist saaki, mida lubab saagikirjeldus. Pettumusi tuleb viljakasvatuses aeg-ajalt ikka ette ning palju sõltub ka sellest, kui riskialdis keegi parasjagu on.

Seotud lood:

Enam kui kümme aastat vilja kasvatanud mees tõdeb, et selle ajaga on põlluharimises tehnoloogia palju muutunud. “Kooliaegsest tarkusest pole kuigi palju abi, kogu aeg tuleb õppida ja kõik lollused tuleb omal nahal ära kogeda,” ütleb ta.