Saksamaa linnades on lausa maheturud

 (6)
Saksamaa linnades on lausa maheturud
Ökoliha hinnad on Saksamaal päris soolased.Foto: Lii Sammler

Düsseldorfi laia valikuga ökoturg tõestab, et Saksamaal peetakse mahedalt kasvatatud toidust lugu. Aga et selle eest tahetav summa vastuvõetavam tunduks, näidatakse poole kilo hindu.

Ehkki öeldakse, et kui lääne ja lõuna poole sõita, lähevad toidukraami hinnad odavamaks, siis Saksamaal mahetoodangu kohta see ei kehti. Ju siis on Euroopa superriigi inimeste majandusseis piisavalt hea.

Vähemalt ökoliha tooted maksavad Reini jõe ääres asuva Düsseldorfi turu Biolandi maheletis üüratult. Kõige odavama loomaliha kilohind on 14 eurot. Kui aga soovid ehtsat prantsuse šarolee tõugu lihaveise fileetükki, tuleb kilo eest välja käia ligi 50 eurot!

Oma putka on ka sakslaste lemmikute sinkide jaoks, kus kõikide toodete kohta tutvustussildid väljas. Osa sinke pakutakse pärastlõunal kella nelja paiku ka poole hinnaga.

Omapärane on aga see, et suured suitsukintsu tükid ripuvad väljaspool kioskit räästas, kusjuures see on ikkagi päris liha – mis meie toiduametile kindlasti vastuvõetav poleks!

Virsikud, viinamarjad ja muud lõunamaised hõrgutised maksavad enamasti 5−6 euro ringis kilo. Ei tea, kas ostjate haneks tõmbamiseks või seetõttu, et Saksamaa ühes jõukamas tööstuslinnas värsket puuvilja varuks ei osteta, on hinnasiltidel sageli kirjas poole kilo hind, mis on siis kahe ja kolme euro vahel. Ilusate kollaste ploomide eest küsitakse rohkemgi.

Odavamalt võib osta kodumaist punast sõstart, hind on 2.95, ja see on siiski kilohind.

Huvitaval kombel on tomatid ja paprikad isegi kallimad kui magusad puuviljad. Nende poole kilo eest küsitakse 3.95 ja väiksemate-erilisemate eest isegi üle nelja euro. Kilohind siis vastavalt 8 euro kandis. Mahekartuli kilo eest küsitakse 2.60 ja 2.80 eurot.

Et pilt väga üksluiseks ei läheks, pakutakse toiduturul ka punutud mööblit, korve-kotte, keraamilisi vaase ning tasse. Paraku ei puudu ka savist inglid.