Seakasvatajad: konservimeetme mõju väikekasvatajatele jäi lahjaks

 (2)
OÜ Markilo sigala
SeadFoto: Sven Arbet

Seakasvatajad tõdevad, et riigi poolt ostetud ligi 950 000 konservi seakatku III piirangutsooni jäänud väikekasvatajaid eriti ei aidanud. Ehkki kahe suurtootja poolt AS Maag konservitööstusele müüdud liha hind tõusis alates novembrist poole võrra, siis sealihaturul laiemalt konservimeede tunda ei andnud.

Riigi tellimusel valmistab sealihakonserve AS Maag Konservitööstus, kellele neljal korral on kõige odavamalt liha pakkunud AS Atria ja kuuel korral HKScan Estonia. Seejuures ostab Atria sealiha oma tütarfirmalt Atria Farmid ning HKScan samuti tütarfirmalt AS Rakvere Farmid, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Sestap tõdeb Helme valla seakasvataja Aavo Tamm, et väiksemad tegijad riigi nn. konservimeetmest suuremat abi ei saanud. "Kelle pärast see meede ministri algatusel üldse ellu kutsuti ja kes sellest täna kasu lõikas," küsis Tamm.

Seotud lood:

Eesti Tõusigadearetus ühingu nõukogu esimehe Urmas Lahe sõnul jäid suurtootjad eelisseisu, kuna konservitööstus soovis kontideta ja tükeldatud liha, oli toorainet nii odava hinnaga pakkuda vaid neil, kel oli oma tapamaja olemas.

Maaeluminister Urmas Kruuse rõhutab, et konservimeetmest pole ilma jäänud ka väiksemad tootjad, kuna aktsiaselts HKScan kaasas osaliselt ka neid. Kuid eile teatas ministeerium konservide kokkuostu lõpetamisest. Põhjenduseks öeldi, et riik peab mõtlema ka saadud toodangu realiseerimisele.