Sünoptik: lähemad seitse ööpäeva pakuvad pilvi ja sadu


Sünoptik: lähemad seitse ööpäeva pakuvad pilvi ja sadu
Foto: Andres Putting

Vahel on märts tänu pü­sivatele kõrgrõhu­aladele üpris päikeseline. Tänavu määravad ilma järjestikused madalrõhualad, lähemad seitse ööpäeva muutust ei paku. Vahelduvad vihma-, lörtsi- või lume­-hood rajavad teed päris kevadesse, mil lumest ja jääst vaba maa- ja merepind saab päevasoojust salvestada.

Neljapäeval satume küll Lääne- ja Kesk-Euroopas asuva kõrgrõhuala serva, kuid samas liigub Norra merele järjekordne tsüklon. See toob meile suhteliselt sooja õhumassi, kuid lisandub ka niiskust. Hommik on udune ja sompus ning sooja frondi ümbruses võib ka vihma tibutada, pärastlõunal võib lääne ja lõuna pool selgimisi ette tulla, siis tõuseb õhutemperatuur +10° lähedale.

Reedel sukeldub tsüklon üle Põhja-Skandinaavia Laadoga peale. Sajud võivad riivata vaid Peipsi-äärseid alasid. Lääne-Eestis võiks see öö ja päev tulla pilvitu, kuid tugev loodetuul erilist sooja ei luba – jääväljade lähedal 2–3°, sisemaal 8° ümber.

Laupäev võib jälle pilvisem ja sajusem tulla, seda tänu põhja poolt Skandinaaviat liikuvale madalrõhualale. Tuul pöördub loodest edelasse, kuid on nõrk. Päevasooja tuleb +2…+8°.

Pühapäevaks tekib tõenäoliselt Soome kohal uus tsüklon, mis Peipsi taha suundub. Ida pool sajab lörtsi, lääne pool vihma. Õhutemperatuur jääb –2…+4° piiresse. Esmaspäev võib pakkuda selginevat taevast ja öösel ka kõikjal miinustemperatuuri –1…–7°ni. Päevasoe jääb napiks. Teisipäeval-kolmapäeval näib tulekul olevat kaks järjestikust madalrõhuala.