Tallinnas avati automuuseum

 (3)
automuuseum
FOTO: Raepress

Täna avati eraalgatuse korras sündinud Tallinna Automuuseum, mille omanik on Peeter Kalli.

Tallinna esimeses automuuseumis on välja pandud ligi 40 sõidukit. Väljapaneku ühes osas saab näha eri riikide tootjailt pärinevaid huvitavaid autosid: maletaja Paul Keresele kuulunud Rambler, ZIS 110 eeskujuks olnud Packard One-Eighty, Mercedes-Benz 300 W112 ja mitmed teised. Väljapaneku teises osas on nõukogude ajast pärit nostalgiaautod, mõned neist on seejuures väga haruldased.

„Seni on see küll mitte eriti pika ajalooga, kuid siiski väga tähtis valdkond olnud meie linna muidu rikkalikult muuseumimaastikul esindamata,“ nentis Peeter Kalli.

Kalli tõdes, et II maailmasõja eelseid autosid on Eestis vähe säilinud. „Suur osa hävis sõja käigus ja teine suur osa on müüdud Eestist välja. Aastatel 1950-1970 tekkis Eestisse ka väga huvitavaid eksootilisi autosid. Need olid endised saksa kindralite kasutuses olnud luksusautod, mis jäid sõja käigus NSVL -i ja sattusid Eestisse läbi punakindralite, kes remonti vajavast masinast ja osade puudumisest õige pea tüdinesid. Kahjuks on enamik neist unikaalseist “trofeemasinaist” Eestist uuesti lahkunud ja sedakorda juba laia maailma.“

Esimesel aastal on väljapanek ajutises näitusehallis, kuid loodetavasti saab automuuseum juba lähiaastatel endale statsionaarse maja.

Automuuseumi rajamise esmaseks eesmärgiks on pakkuda ajaloohõngulistele masinatele väärilist kaitset ja kohtlemist ning jagada teadmisi vanatehnika (eelkõige autode ja mootorrataste) ajaloo kohta. Automuuseumi puhul on tegemist külastuskeskusega, kus eksponeeritakse vanu sõidukeid. Lisaks vanatehnika eksponeerimisele tegeleb muuseum ka vanatehnika ajaloo uurimise, eksponaatide arhiveerimise ja säilitamisega.

Lisaks püsinäitusele on muuseumi planeeritud ruumid ka vahetuvatele näitustele, kus eksponeeritakse teiste vanatehnikahuviliste kogusid. Lisaks autode eksponeerimisele tegeletakse muuseumi juures ka vanatehnika taastamisega. Restaureerimisprotsessi on võimalik vaadelda ka külastajatel. Muuseumis korraldatakse ka erinevaid üritusi - vanatehnikahuviliste kokkutulekud, ajaloouurijate päevad, temaatilised koolitused jne.

Automuuseum asub aadressil Paldiski mnt 135a, loomaaiast veidi kesklinna poole.