Tartu lähedal näitas end haruldane valge metskits

 (19)
Valge metskits
Valge metskits. Foto: Martin Absalon---

Nädala eest õnnestus harrastusfotograafil pildile püüda albiinokits, kelle sarnaseid kohtab Eestis harva.

Varjetelgist püüdis valgekarvalise metskitse pildile Martin Absalon, kes jäädvustas harulduse nii üksi, kui tavalist karva metskitsega.

Absaloni sõnul on pildid tehtud nädala eest Tartu lähedal ning loom paistis terve ja aktiivne, erinedes liigikaaslastest vaid värvi poolest.

Metsakaitse ja metsauuenduskeskuse sõraliste seire spetsialist Jüri Tõnisson ütles, et tegemist on haruldase juhusega, mida Eestis sageli ette ei tule.

Sama kinnitas ka EMÜ Metsandus- ja maaehitusinstituudi dotsent Tiit Randveer, kelle hinnangul esineb Eestis metskitsedel pigem melanismi ehk tumeda pigmendi ülekaalu.

“Kui palju on albiinokitsi, seda on raske öelda, võimalik, et tegemist on lihtsalt valget karva kitsega, kes kõigile albiino tunnustele ei vastagi,” sõnas Randveer.

Miks vahel sellised albiinod sünnivad, sellele on tema sõnul raske vastust leida. Kahtlustada võib geenimutatsiooni, kuid samas on näiteks Kirde-Saksamaal piirkond, kus pea pooled metskitsed sünnivadki tumedakarvalistena.

Üleni valge kitse ellujäämislootused Eesti metsas on Randveeri sõnul samad, mis tavalist värvi ulukitel ning talvise lumega võib valge karv eelisegi anda.

“Kitse ellujäämislootus on üldse väike ja võib öelda, et vanadussurma näevad neist vähesed,” tõdes Randveer.

Seotud lood:

Valge metskitse pilte saab vaadata siit.

Valge metskits. Foto: Martin Absalon ---