Teraviljafoorum: oluline on väärtustamine

 (1)
Teraviljafoorum: oluline on väärtustamine
Foto on illustratiivne.Foto: Sven Arbet

Kuna Eesti viimaste aastate korralikud viljasaagid on tõstnud esiplaanile ekspordi, on omamaise viljatöötlemise teemad teenimatult tagaplaanile jäänud. Tegelikult on ekspordi kasvu varjus toimunud uuenemisi ka selles valdkonnas.

Paides praegu toimuv teraviljafoorum keskendubki moderaatori, Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktori Mati Koppeli sõnul varasematest enam teravilja töötlemisele.

Eesti viljatöötlemist viivad edasi kolm suuremat ettevõtet. Söödavilja ostab kokku ja loomasööda tootmisega tegeleb Scandagra Eesti oma Viljandi tehases. Igapäevase töö kõrvalt kaasajastab ettevõte seda pidevalt ning sel nädalal avatakse taas uus tootmisliin.

Ettevõtte viljakokkuostu juht Marge Pähkel ütles, et nõuded just omatoodanguks mineva vilja jaoks on eriti kõrged ning kokkuostetava vilja kvaliteet tõuseb iga aastaga.

Scanola Baltic töötleb rapsi ja rüpsi. Ka see tehas on läbinud tugeva uuenduskuuri, töös on head pressid ning tootmisvõimsus kasvab. Oluline toode on õli, kuid põllumeestele on sama tähtis ka rapsikook.

Toiduvilja väärindab suures osas Tartu Mill, kelle toidujahu, helveste, kruupide jms sortiment laieneb kogu aeg.

Tartu Millil on suur huvi nisusordi ’Manu’ vastu. Selle kasvatamine on hääbumas, ent sort annab eriti hea kvaliteediga nisujahu.