Tulnukas Ameerikast - Raveneli peniseen

 (15)
Tulnukas Ameerikast - Raveneli peniseen
Raveneli peniseen.Foto: Aive Sarjas

Möödunud neljapäeval märkas Juminda küla Vanapõllu talu perenaine õuemurus mingeid imelikke punaseid varrekesi. Oleks justkui seened, aga äkki pole ka? Asjatundjalt järele pärides selgus, et tegemist on siiski seentega, pealegi veel sellistega, mida Eestis leitakse väga harva.

Mükoloogist bioloogiadoktor Erast Parmasto tundis punases väikest juurikat meenutavas moodustises kohe ära Raveneli peniseene (Mutinus ravenelii): „Tegemist on Põhja-Ameerikast pärit tulnukaga, mis jõudis Euroopasse 1942, Riiga 1980, Eestisse 1984. Esimene leid Eestis on kirjas Hiiumaalt, edasi on seda leitud väga harva ka mujalt.”

“Kuigi ta on tulnukliik, ei pea me teda kuidagi ohtlikuks ega kahjulikuks,” sõnas seeneteadlane tulnuka staatuse selgituseks. 2008. aastal välja antud Eesti punasesse raamatusse on liik kantud kui ohulähedane.

Raveneli peniseen kasvab Parmasto sõnul just inimtegevusega seotud kohtades – aedades, prahipaikadel, majaesisel murul ja mujal. Seen levib spooridega, mida kannavad laiali putukad.

Huviline saab Raveneli peniseenest ja selle esmaleidmisest Eestis põhjalikumalt lugeda ajakirjast Eesti Loodus 9/1993.

Raveneli peniseened. Foto: Aive Sarjas