Vanu fotosid Põlvamaa Peri kandi laulupeolistest

 (1)
Vanu fotosid Põlvamaa Peri kandi laulupeolistest
1950. aastal tehtud fotol on tagumises reas viis «karjapasuna» puhujat, kes juhatasid peo alguse vägevate helidega sisse.Foto: erakogu

Maalehele edastas oma mälestusi Põlvamaa Peri kooli endine õpetaja Koidu Kusnets, soovides tähelepanu juhtida sellele, et Eesti väikeste maakoolide lauluõpetajatel on olnud oluline osa laulupidude ajaloos.

„Nende töö tõi lapsi laulu- ja rahvatantsu, ka pillimängu juurde ning nemad olid ka edaspidi laulupeo traditsioonide jätkajad,” kirjutab proua Kusnets. „Peri koolis aastatel 1871-1924 töötanud Daniel Matsen õpetas juba teismelisena Põlvas mehi pasunaid puhuma ja juhatas Põlvas pasunakoori. Mõned nendest mängijatest läbisid laulupeo eelseid konkursse ja osalesid laulupidudel.”

1933. aasta üldlaulupeol tehtud fotol on ÜENÜ (Üleilmse Eesti Noorsoo Ühenduse) Sika osakonna 30-liikmeline segakoor ja meeskoor, kes esines X laulupeol Tallinnas.

Foto: erakogu

Koor pälvis Eesti Lauljate Liidu juhatuse esimehe Juhan Aaviku poolt allkirjastatud tänukirja. Tänukirja ülaservas on näha X üldlaulupeo märk.

Foto: erakogu
Seotud lood:

Artikli pealkirja alla paigutatud 1950. aastal tehtud fotol on Ullo Toomi (teises reas seitsmes mulgirahvariietes), kelle algatusel oli see esimeseks üldtantsupeoks koos ühendatud rahvapillide orkestriga. Toomi oli ka selle peo üldjuht. Aktiivselt aitas noor Aksel Pajupuu läbi viia peoeelseid üldproove. Millegipärast on see fakt Ullo Toomi kohta EE-s jäänud märkimata. Fotol tagumises reas on viis «karjapasuna» puhujat, kes juhatasid peo alguse vägevate helidega sisse. Järgnes kontsert ja rahvatantsud. Järgmisel päeval toimus traditsiooniline laulupidu. Ei mäleta täpselt, kas esimese või teise päeva hilisõhtul oli ka vabaõhuetendus «Lembitu».

Alloleval fotol on jäädvustatud osa Peri 7-kl kooli 25-liikmelisest naiskoorist Pirital ja Russalka juures. Laulupeoks valmistas koori ette kooli juhataja Selma (Oja) Viljasto. Tema juhendas rahvariiete jaoks ka riidekudumist telgedel ning hiljem ka koos emade ja õpilastega õmmeldi kleididki valmis.

Foto: erakogu
Foto: erakogu

Järgneval fotol on 1965. aasta laulupeol osalenud. Laulud õpetas lauljatele selgeks õpetaja R. Edenberg (1. reas paremalt esimene) ja tütarlastel aitas kleidid õmmelda ja tikkida käsitööõpetaja Regina Kelp (1. reas paremalt teine).

Foto: erakogu

1972. aasta koolinoorte laulupeol laulsid Peri koolist üheksa õpilast koos naaberkoolide Tilsi ja Vana-Koiola õpilastega. Valiku lauljatest tegi Tilsi kooli õpetaja Ilmar Patrasson. Õpilased pidid kaasa tooma riidest kotid, mis täideti ööbimiskohas käepärasega (vist porolooni jäägid). Nendest said madratsid magamiseks.

Foto: erakogu