VIDEO | Lambakoerte meistriklass: need koerad võivad vile peale kohvi ka voodisse tuua

 (1)
Blairi loss, kohtumine talunikega
Blairi loss, kohtumine talunikegaFoto: Bianca Mikovitš, Maaleht

Maalehe reisigrupp käis Šotimaal vaatamas lamburit, kelle borderkollid suudavad vastava vile peale ajada lambaid kokku ja lahku, juhtida eemale, tuua kohale või ajada talled uttede juurde.

Šotimaal karjatatakse lambaid laiadel väljadel ning mäekülgedel ning nii on koertele tõhusam anda käsklusi viledega, kui neil karjudes sabas joosta.

Talunik, kes oma koerte tööd näitas, ütles, et tal on 3000 lammast ning kutsikatega kokku mitukümmend borderkollit.

Koeri hakatakse õpetama siis, kui nad saavad 10 kuuseks ning väljaõpe kestab teise eluaastani. Iga käskluse jaoks oma vile ning koerad eristavad seda, kui mees ise vilistab või kasutab spetsiaalset kolmnurkset karjasevilet.

Pügada eelistab ta oma lambaid käsitsi, et villak jääks terveks. Lamba seljast tulles keritakse vill pallikeseks ning need kogutakse hoolsalt kokku. Ühe kilo villa eest saab talunik ühe naela ja lamba pealt kokku tuleb keskmiselt kolm kilo.

“3000 lammast majandame ära oma lastega, koerad abiks,” rääkis mees. “Lapsed võtsin koolist ära, sest seal nende mõistusega manipuleeritakse, räägitakse, et farmid on pahad ja piimajoomine teeb paksuks.”

Isepäise taluniku elu tundus sujuvat — tema õuel tahtsid lambaid ja koeri patsutada paljudest erirahvustest külastajad.

Muide, tundus, et kõige enam meeldis inimestele võimalus pudelist lambukestele piima joota. Äriidee kellelegi?

Seotud lood:

Video borderkollide hämmastavalt taibukast tegutsemisest:

Koerte töö polnud asjatu. Kui lambad koos, siis võeti paar neist kohe ette ja pügati paljaks. Selgus, et lastele pole see raske, kui nõksud käes: