LIBEDUS EI HÜÜA TULLES | Kuidas põrutustrauma korral esmaabi anda ja aru saada, kas tegemist võib olla luumurruga?


LIBEDUS EI HÜÜA TULLES | Kuidas põrutustrauma korral esmaabi anda ja aru saada, kas tegemist võib olla luumurruga?
Foto on illustratiivne.Foto: Rene Suurkaev

Ilmad on tänavusel talvel heitlikud. Sula vaheldub külmakraadidega, pori libedusega.

Mida teha, kui ootamatul libedale kohale sattudes jalad alt kaovad ja käsi või jalg hooga maha prantsatades hullult haiget saab? Kuidas saada aru, kas tegemist on luumurru või põrutusega?

Tõstamaa perearst Madis Veskimägi annab nõu, mida põlve põrutuse puhul teha tuleks.

Tegelikult on nõuanded universaalsed ning sobivad rakendamiseks ka teiste kehaosade põrutustraumade korral.

PÕLVE MÕÕDUKA RASKUSEGA SIDEMETE REBENDI JA PÕRUTUSE RAVI:
  • Esimesed kolm-neli traumajärgset päeva tuleks asetada põlvele kolm kuni viis korda päevas 15 minutiks külmageelikott, mille temperatuur on umbes 6-8 kraadi. Kui külmageelikotti ei ole käepärast, siis on abi ka külmikus 5-8 kraadisel temperatuuril hoitud niiskest paksust mitmekordsest froteerätist. Põlve jahutamisel peab vältima peab sügavkülmiku temperatuuril (-20 kraadil) hoitud toodete kasutamist.
  • Päeval tuleks kasutada elastiksidet, nii väheneb koormus sidemetele.
  • Oluline on rahu ja koormuse piiramine, teha tuleks ainult hädapärased käigud. Keharaskuse kandmine tuleks suunata tervele jalale. Häbenemata võib kasutada ka karke.
  • Lamades hoidke põlve kõrgemal, asetades selle alla näiteks padja või kokkumurtud teki.
  • Koormuse vähest tõstmist võiks alustada alates neljandast vigastusele järgnevast päevast. Kui valu, turse ja verevalum näib püsivat vaatamata senisele ravile, tuleks külastada raviasutust diagnoosi ja ravi täpsustamiseks.
  • Ajakulu täielikuks taastumiseks on umbes üks kuu.
  • Valu leevendab suukaudselt võetav mittesteroidne põletikuravim, ohutum on paratsetamool. Selle valu vaigistav annus on kaks tabletti korraga, 3-4 x päevas.
  • Tuleb meeles pidada, et põlve sidemete ja liigesepõrutuse korral tekib tugevam valu 3-12 tundi peale traumat. Esialgu saab patsient üsna vabalt liikuda. Luumurru korral aga tekib kohe tugev valu ja verevalum. Sellisel juhul tuleb esimesel võimalusel pöörduda raviasutusse. Esmaabiks on ka nende nähtude korral parim rahu ja külm, jäseme hoidmine kehapinnast kõrgemal. Seda nimetatakse RICE reegliks: rest (rahu); ice (külm); compression ( surve, elastikside); elevation ( traumapiirkonna hoidmine kõrgemal).

Allikas: Maaleht.ee