Foto: Siim Lõvi

Kursuste eesmärgiks on suurendada noorte keskkonna- ja loodusteadlikkust ning luua ja arendada noorte koostöövõrgustikku rahvusparkide ümber. Kursustel osaleb 100 rahvusparkides või nende lähipiirkondades elavat 13–17-aastast loodushuvilist noort, kes on kursustele valitud aineõpetajate soovituste ja oma motivatsioonikirjade alusel.

Kursused toimuvad Lahemaa rahvuspargis Ojaäärse loodusmajas, Vilsandi rahvuspargis Pilguse Mõisas, Matsalu rahvuspargis Metsküla algkoolis, Karula rahvuspargi külastuskeskuses ning Soomaal Vanaõue Puhkekeskuses

Viie päeva jooksul toimuvad retked loodusesse, mille käigus õpitakse tundma piirkonnale omaseid taime- ja loomaliike, viiakse läbi loodushoiutöid, loomingulisi tegevusi ning tutvutakse kohalike kultuuriväärtustega. Kursustel antakse ülevaade erinevate riigiasutuste rollist ja ülesannetest keskkonnakaitses, samuti antakse juhiseid, kuidas looduses hakkama saada ning esmaabi anda. Noored löövad käed külge ka praktilistele loodustöödele, näiteks paigaldatakse Raido Konti juhendamisel Karula rahvusparki ulukikaamera, Vilsandil salvestatakse looduse hääli, Matsalus meisterdatakse looduslikke materjale, Soomaal tutvutakse kotkauurijate tööga ning Lahemaal mängitakse läbi keskkonnareostuse likvideerimist. Seeläbi tekib noortel võimalus anda oma panus rahvuspargi loodus- ja kultuuripärandi säilimisele ning edasiarendamisele.

Kursuse lõpetuseks läbivad õpilased teadmiste kontrolli ning saavad Junior Rangeri tunnistuse.

Kursuste programmidega saab tutvuda SIIN.

Kursuste kaks parimat noort võivad esindada Eestit järgmisel suvel rahvusvahelisel kursusel Europarc Junior Ranger. Möödunud aasta tublimad noored, Kristel Serg Karula rahvuspargist ja Annely Kasela Vilsandi rahvuspargist, sõidavad 11. juulil koos juhendaja Reet Vaiksaluga Soome Nuuksio rahvusparki, kus toimub üleeuroopaline Junior Rangeri laager.

Eesti on Euroopa Kaitsealade ühenduse Europarc liige, mis ühendab kaitsealasid 35-s Euroopa riigis. Europarci föderatsioon korraldab alates 2002. aastast üleeuroopalist noore looduskaitsja kursust (Junior Ranger), Eestis on kursusi korraldatud alates 2004. aastast. Lahemaa rahvuspargis toimub noore looduskaitsja kursus juba kaheteistkümnendat, Vilsandi rahvuspargis neljandat, Matsalu rahvuspargis kolmandat ja Karula rahvuspargis teist korda. Tänavu lisandub kursuste hulka esmakordselt Soomaa rahvuspark.