Purtses on keedetud ja purki pandud ka maapinda ladestunud tõrva. Foto: Arvi Kriis

"Lootsime muidugi, et puhtaks saab kogu jõgi, kuid mõistame, et sinna on veel pikk tee," ütleb kümmekond aastat jõe eest seisnud MTÜ Purtse Jõe Arenduskeskuse juhatuse liige Laila Meister. Kui esmalt ei võetud aktiviste kuuldagi ja arvati, et küll jõgi end ise puhastab, siis nüüd on riik ja kohalikud üsna ühel meelel.

Meister käis veel eile paadiga jõel ning tundis ninas tuttavat reostuse lõhna ja nägi vees õlilaike. Üldiselt elataksegi reostunud alade ümber tavalist elu – küll selle mööndusega, et vette eriti ei minda.

"Jõe kaldad on elu täis – nii nagu elu vanasti jõgede ümber koondus, pole see siit ära kadunud. Lihtsalt teab arvestada, et vaikse vooluga kohtades jalgupidi sisse minnes saavad jalad tõrvaseks ja vee peale tulevad õlilaigud," kirjeldab Meister. "Kohalik on harjunud, aga loomadele, kes jõest läbi tahaksid minna, sildi panemine ei aita."

Purtses on aastaid korraldatud reostusele tähelepanu juhtimiseks kontsertide, ettekannete ja õpitubadega festivali PurFest. Tänavu tuleb festival optimistlikum kui varasematel aastatel.

"Tahame, et lisaks muule programmile, annaksid selgitusi ka ametnikud – mida loodetakse tehtud saada ja millised on edasised plaanid," ütleb Meister. Kuna aastaid on jõkke asutatud ka kalamaime, soovitakse teada saada sedagi, kui paljud kaladest on ellu jäänud.
2010. aasta PurFestil näitas Laila Meister paarikümne sentimeetrist pigikamakat, mis on pärit Kiviõli keemiatööstusest aastakümnete jooksul ladestunud Uhaku karstialal.
Foto: Arvi Kriis

Keskkonnaminister Siim Kiisleri sõnul pole kunagi varem Eestis vooluveekogudest nii suurt hulka reostust eemaldatud. Purtse jõe valgala ja fenoolisoo puhastamise projekti esimese etapi maksumus on 21 miljonit eurot.

“Mul on hea meel, et saame projektiga edasi liikuda, sest Purtse jõe ja selle valgala puhastamiseks kavandatavad tööd on Eesti mõistes ainulaadsed ja pakuvad kindlasti väljakutset,” ütles Kiisler ning lisas, et tööde planeerimine on juba alanud. “Projekti eeltöödena oleme teostatud mitmeid uuringuid, viinud läbi keskkonnamõju hindamise ning koostanud reostuse ohutuks tegemise eelprojektid. Nüüd, kui oleme leidnud töödele ka tegija, saame alustada reaalsete puhastustöödega."