Foto: Raivo Tasso

“Poodides on langenud nende toodete hinnad, mida on võimalik importida, omamärgitootena või lähiriikidest,” ütleb Tere piimatööstuse juht Oliver Kruuda. “Need tooted ongi valdavalt juust ja või, sest oleme ju ühel toredal avatud turul. Kui Leedus on täna keskmine tooraine hind 190 eurot tonni kohta, siis nemad saavad seda juustu ja võid siia turule ka nii odavalt pakkuda, seejuures veel ka kasumit tootes.” Ta loodab, et kilepiima ei hakata poodidesse Leedust või Valgevenest vedama.

Kruuda tuletab meelde, et Eesti tarbijad saavad iga ostuga olla abiks põllumajandussektori olukorra leevendamisel. “Kindlasti ei tohi sektorit tormata abistama maksumaksja rahaga, seesama maksumaksja saab olla ise protsessis abiks, kui ta teab, kelle piimast ja kus on see juust või või toodetud ja igapäevaselt ei torma teadmata päritoluga juustukangi või võipakki poest ostma,” lisab ta.

Valio Eesti tegevjuht Maido Solovjov ütleb, et Vene turu äralangemine ning sellega kaasnenud või ja juustu hinnalangus on juba andnud sektorile suure löögi, värskepiimatoodete hinna langemine kauplustes vähendaks käivet veelgi ja see võib paljudele ettevõtetele väga tõsiseid tagajärgi kaasa tuua. Ta meenutab, et varasemalt on olnud juhuseid, kui piima hind poeletil langeb nii madalale, et jaekett maksab sellele peale ja ka tootja peab kilepiima tootmisega kaasnevaid kulusid katma teiste kategooriate kõrgema hinnaga. “See ei ole piimasektori elujõulisuse seisukohalt kuigi hea perspektiiv,” tõdeb Solovjov. “Pigem püüame liikuda piima väärindamise suunas, et piim saaks õiglase hinna.”