Foto: Viire Pajuste, Muinasmaja fotogalerii

Tema magistritöö raames toimuva eksperimendi raames jälgivad viis arheoloogiatudengit - Kristiina Paavel, Kristin Otti, Maarja Lainevoog, Anti Lillak ja Robert Rootslane – Rõugesse ehitatud viikingiaegses majas nädala jooksul muinasaegset elustiili.

“Külm neile liiga ei tee, heinte sees olevat olnud päris soe magada,” ütles Pajuste Novaator.ee-le. “Pigem oli probleeme vinguga. Kellelgi oli õhtul pea valutanud.”

Majal puudub korsten, sooja annab kerisahi, selle ees leel valmistatakse süüa. Suits läheb välja majauksest ja palgivahedest.

Esimene päev möödus muinaselanikel suure meediatähelepanu all. “Mu kodulehel oli eile õhtuks 4000 külastajat päevas,” ütles Pajuste.

Pajuste vastab blogis neile, kelle arvates poest ostetud toidukraamiga muinasaegne eksperiment pole ikka see päris õige: “Eksperimendil on lisaväärtusi. Kuna projekti viiakse läbi avalikus ruumis, on kõik huvilised oodatud oma silmaga kaema ja kogema. Sel moel on võimalik saada oluliselt parem pilt mineviku elamistingimustest.

Me võime suitsuses toas elamisest, külmast savipõrandast ja leel toiduvalmistamisest ükskõik kui palju lugeda, aga kui seda oma silmaga näinud pole, siis päris selget ettekujutust sellest, kuidas meie esivanemad tegelikult elasid, me siiski ei saa.”

Vaata galeriid muinasmaja eksperimendi esimesest päevast SIIT.