Toidupanga kaubik Foto: Ilmar Saabas

Kaheksa Prismat, kümme Rimi, kaks Säästumarketit, viis Maksimarketit, neli Konsumit, kaks AbcSupermarketi kauplust, Tõrva Kevade pood ja kaheksa Selverit on avanud oma uksed Toidupanga vabatahtlikele, et olla abiks toidukogumispäevade läbiviimisel.

Eesti neliteist toidupanka katavad ära 19 linna, mis on seni suurim nii poodide kui linnade arvu mõttes. Eriti laiahaardelised on ses osas Valga Toidupank, mis on organiseerinud oma vabatahtlikud Otepää, Tõrva ja Valga kauplustesse, ning Jõgeva Toidupank, mille abilised on aktsiooniks valmistumas Põltsamaal, Jõgeval ja Mustvees. Järvamaa Toidupank on alati korraldanud toidukogumispäevi nii Türil kui Paides.

Tallinna Toidupanga lao koordinaator Ines Jakobson, kes on aidanud vabatahtlikke registreerida kaheksasse Tallinna poodi, on tulemusega rahul: „Nädala eest oli meil osades kauplustes veel seis väga kriitiline, kuid viimastel päevadel oleme võinud jälgida suure rõõmuga vabade kohtade täitumist – inimesed on meie üleskutsele väga aktiivselt reageerinud,“ rõõmustab ta.

„Nüüd jääb veel ainult üle loota, et kõik, kes on lubanud, ka kohale tulevad, sest meie jaoks on iga inimene arvel ja kui keegi jääb tulemata, oleme kohe hädas,“ räägib Jakobson varasemale kogemusele toetudes.

Toidukogumispäevade ajal on annetustena oodatud „parim enne“-tüüpi toidukaubad nagu näiteks konservid, kuivained, pudruhelbed, moosid-mahlad ja tervislikumat sorti maiustused. Värsket ehk „kõlblik kuni“- tüüpi kaupa ei ole hea pakkuda, sest see vajab hoidmist külmkapis ja eraldi hoolt, et see nõuetekohaselt edasi toimetada.

Osalevad kauplused (kell 12-18)

Haapsalu Rannarootsi Selver
Jõgeva Kaubahalli Konsum – erand: laupäeval pikemalt, kl 9–18
Jõhvi Rimi
Kuressaare Kihelkonna Säästumarket – vaid reedel kl 10–19
Kuressaare Mooni Säästumarket – vaid reedel kl 10–19
Kuressaare Rimi – vaid laupäeval kl 10–19
Mustvee Konsum – laupäeval pikemalt, kl 9–18
Narva Astri Selver
Narva Prisma
Narva Rimi
Otepää Konsum – laupäeval pikemalt, kl 9–18
Paide Maksimarket
Põltsamaa Selver – laupäeval pikemalt, kl 9–18
Põlva Selver
Pärnu Maksimarket
Pärnu Papiniidu Rimi
Pärnu Ülejõe Selver
Pärnu Suure-Jõe Selver
Rakvere Põhjakeskuse Rimi
Rakvere Selver
Rakvere Vaala keskuse Maksimarket
Tallinna Solarise toidukauplus
Tallinna Ülemiste Rimi
Tallinna Sõpruse Rimi
Tallinna Kristiine Prisma
Tallinna Mustika Prisma
Tallinna Lasnamäe Prisma
Tallinna Laagri Maksimarket
Tallinna Viimsi Comarket – esimest korda!
Tartu Annelinna Prisma
Tartu Sõbra Prisma
Tõrva Kevade pood – laupäeval pikemalt kl 9–18
Türi Konsum
Valga Rimi
Viljandi Centrumi Selver – vaid laupäeval
Viljandi Maksimarket
Viljandi Uku Rimi – vaid reedel
Võru Rimi – laupäeval pikemalt kl 10–19

Hea ülevaate, kuidas toidukogumine käib, saab videost "Toidukogumispäevade ABC" (autor Andrei Jakovlev):

Need, kes ei saa tulla appi vabatahtlikuna, kuid on valmis Toidupanga tööd püsivalt toetama, saavad seda teha annetuskeskkonna armastanaidata.ee kaudu või helistades regulaarselt Toidupanga annetustelefonidele: 

900 9005 – annetad 2 eurot
900 9010 – annetad 8 eurot

Eesti Toidupank on asutatud 2010. aasta märtsis Eesti-Hollandi Heategevusfondi ja Swedbanki poolt selleks, et aidata leevendada vaesusprobleemi ja võidelda toidu raiskamise vastu: Toidupank võtab kaubandusest ja tootmisest vastu peagi realiseerimistähtaja ületavad või defektsed tooted, komplekteerib vabatahtlike abiga toidukastid ja jagab need laiali enim puudust kannatavatele inimestele ja peredele, aidates nõnda kaasa raiskamise vähenemisele ühiskonnas ning jagades toitu neile, kel on sellest puudus.

Toidupank kuulub Vaesuse Vastu Võitlemise Euroopa Võrgustikku (EAPN Eesti).