Foto: Shutetrstock, Shutterstock

"Kogu selle aasta jooksul on kokku tänaseks hommikuks vajanud kiirabi libedaga kukkumisel saadud trauma tõttu 122 inimest," ütles Adlas Maalehele.

Samas kinnitas ka Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja dr Kristiina Põld, kelle sõnul märkimisväärset patsientide pöördumise arvukuse tõusu Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonda ei ole.

Kuid Maalehe poole pöördus lugeja, kes kukkudes põlve nii kõvasti ära lõi, et kahtlustas isegi põlvekedra murdu. Tõstamaa perearst Madis Veskimägi annab nõu, mida põlve põrutuse puhul teha tuleks.

PÕLVE MÕÕDUKA RASKUSEGA SIDEMETE REBENDI JA PÕRUTUSE RAVI:

1. Esimesed 3-4 traumajärgset päeva tuleks asetada põlvele 15 minutiks külmageelikott, mille temperatuur on umbes 6-8 kraadi ja seda kolm kuni viis korda päevas. Kui külmageelikotti ei ole käepärast, siis on abi ka külmikus temperatuuril 5-8 kraadi hoitud niiskest paksust, mitmekordsest froteerätist. Vältima peab sügavkülmiku temperatuuril, -20 kraadil, hoitud toodete kasutamist põlve jahutamisel.

2. Päeval tuleks kasutada elastiksidet, nii väheneb koormus sidemetele.

3. Oluline on rahu ja koormuse piiramine, teha tuleks ainult hädapärased käigud. Keharaskuse kandmine tuleks suunata tervele jalale. Häbenemata võib kasutada ka karke.

4. Lamades hoidke põlve kõrgemal, asetades selle alla näiteks padja või kokkumurtud teki.

5. Koormuse vähest tõstmist võiks alustada alates neljandast vigastusele järgnevast päevast. Kui valu, turse ja verevalum näib püsivat vaatamata senisele ravile, tuleks külastada raviasutust diagnoosi ja ravi täpsustamiseks.

6. Ajakulu täielikuks taastumiseks on umbes üks kuu.

7. Valu leevendab suukaudselt võetav mittesteroidne põletikuravim, ohutum on paratsetamool. Selle valu vaigistav annus on 2 tabletti korraga, 3-4 x päevas.

Tuleb meeles pidada, et põlve sidemete ja liigesepõrutuse korral tekib tugevam valu 3-12 tundi peale traumat. Esialgu saab patsient üsna vabalt liikuda. Luumurru korral aga tekib kohe tugev valu ja verevalum. Sellisel juhul tuleb esimesel võimalusel pöörduda raviasutusse. Esmaabiks on ka nende nähtude korral parim rahu ja külm, jäseme hoidmine kehapinnast kõrgemal. Seda nimetatakse RICE reegliks: Rest (rahu); Ice (külm); Compression ( surve, elastikside); Elevation ( traumapiirkonna hoidmine kõrgemal).