PUUK , PUUKIDE PÜÜDMINE UHTUS FOTO: Marko Mumm

Inimesed kahtlustavad, et neil on tekkinud krooniline borrelioos, kuid laboris tehtud analüüsid ei näita mikroobinakkusel tekkinud antikehi. Just see haiguspilt iseloomustabki kroonilist Borrelia-nakkust, mille puhul bakterid varjavad end liigestes, vahendab Novaator.ee.

Borrelia burgdorferi on keeritsakujuline bakter, kes võib tungida vererakkudesse ja liigub nii kogu kehas ringi. Puukborrelioosi ehk Lyme’i tõve haigusnähud on väga mitmepalgelised. Haigus peaks olema antibiootikumidega ravitav, kuid pikaajalised põdejad kurdavad pidevat väsimust ja liigesemuresid.

Mikrobioloogid Ivar Mysterud ja Morten Laane kahtlustavad, et korra nakatunud inimese kehasse jäävad mikroobid kuni elu lõpuni, kuid bakterivastaseid antikehi tekib väga vähe.

Heaks pelgupaigaks on liigesed. Aeg-ajalt liigub osa mikroobidest mujale ja siis tekivad inimesel uuesti borrelioosinähud.

Pikemalt loe sellest, kuidas borrelioositekitajad end organismis peidavad, Novaatorist.

Anna meile kommentaarituumis teada, kas sina oled puukborrelioosi põdenud ning kuidas sa end peale ravi tunned - tervena või väsinuna ja liigesevaevustega?