Aasta küla auhinna üleandmine. Foto: Bianca Mikovitš

Väike, 67 elanikuga Leedri on küla, kus palju püütakse ise ja ühiselt ära teha, ning paik, kuhu noored tahavad jääda ja tulla. Nende tublidusest annab tunnistust seegi, et just Leedri valis ka rahvas Terevisiooni publikulemmikuks.

Loomulikult on kiitust väärt kõik Aasta küla tiitlile kandideerinud kogukonnad – nagu ütles konkursi patroon Riigikogu esimees Eiki Nestor: „Tegelikult väärivad kõik külad esimest kohta, aga siis poleks ju tegu konkursiga. Külaliikumist edasi viivad naised ja mehed on aga ilma igasuguse kahtluseta eespool esimest kohta. Nad on hindamatud!“

Maapäeva, Eesti külade parlamendi, avatuks kuulutanud Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves rääkis oma kõnes ettevõtliku, ühtehoidva ja samas avatud ning salliva kogukonna tähtsusest ja rõhutas, et töökohtade olemasolu suurtest keskustest eemal, ettevõtluse arendamine, korralikult toimiv ja kättesaadav taristu on oluline selleks, et inimesed nii külasse kui väikelinna elama jääksid ning sinna ka elama tuleksid.

Riigipea märkis ka, et eduka kogukonna ja riigi üks tugevusi on oskus teisi kuulata ning oskus dialoogi pidada. “Ma olen veendunud, et kui Eesti tahab kesta, siis tuleb suhtuda austusega teiste arvamusse ja põlgusega kõigesse, mis haavavalt üleolev ja haiget tegevalt ülbe. Kurjust ja viha ei saa sallida, sest nii hävitaksime vabadust ja takistaksime vaba sõna levikut. Vihale toetuv ühiskond ei saaks olla kestev ja edukas,” lisas president Ilves.

Europarlamendi saadik Kaja Kallas andis Aasta küla kandidaatide esindajatele üle kutse külastada kevadel 2016 Euroopa parlamenti Brüsselis.

Oma auhinnad küladele andsid üle ka Põllumajandusministeerium, MTÜ Eesti Maaturism, Maamajanduse Infokeskus, Eesti Linnade Liit, Lipuvabrik, Eesti Pagar ja Maaleht.

Reedel, 7. augustil avatud XI Maapäev kestab pühapäevani, hõlmates endas nii tõsist kui ka meelelahutuslikumat poolt: laupäeval tegeldakse Eesti külade sõnumi koostamisega Euroopale ja Eestile; toimuvad arutelud teemal õppiv küla, turvalisus, tööhõive, linna- ja maakogukondade ning rahvusvaheline koostöö. Pühapäeval on Maapäev kõigile avatud: on võimalus tutvuda Eesti maakondade väljapanekutega, osta kohalike tegijate käsitööd ning osaleda käsitöötubades ja õpikodades. Kell 13.30 algaval lõputseremoonial pöördub maapäevaliste poole kõnega maaeluminister Urmas Kruuse, ühtlasi kantakse ette külade sõnum Eestile ja Euroopale – XI Maapäeva tunnuslause ongi „Kuulakem, külad kõnelevad!”