Valga ununenud majad Foto: Hendrik Osula

Samas on mul juba kümme aastat tagasi saadud pärimise teel kaasomandisse ka korter teises maakonnas, kus ma pole kunagi elanud, seal elas minu vend. 2014. a müüsime selle kaasomandis korteri, loomulikult maksan selle korteri müügist ka tulumaksu. Nüüd tahaksin 2015. a suvel müüa ka oma kodumaja.

Kas see, et olen viimase aasta jooksul müünud lihtsalt kinnisvara (mitte kodu), võib saada takistuseks, et saaksin oma kodu nüüd müüa tulumaksuvabalt? Või kehtib ikka põhimõte, et kui müüd oma alalise elukoha, siis selle müügi pealt ei pea tulumaksu maksma ja järgmise alalise elukoha saab müüa alles kahe aasta pärast tulumaksuvabalt. Ja samas muu kinnisvara müük ei muuda seda põhimõtet.

Vastab maksu- ja tolliameti maksude talituse juhataja TIINA NORMAK:

Eluaseme müügi maksuvabastuse põhimõte ei ole 2015. aastal muutunud. Maksumaksja võib kahe aasta jooksul teha ainult ühe eluaseme maksuvaba müügitehingu. Kui aasta jooksul on lihtsalt müüdud kinnisvara ja tasutud sellelt tulumaksu, ei ole see takistuseks eluaseme müügi maksuvabastusele.

Kui müüakse kaks elukohta vähem kui kahe aasta jooksul, on ajaliselt esimene tehing maksuvaba ning teine tehing maksustatakse. Kaheaastast tehingute vahelist aega loetakse müügitehingu kinnistusraamatusse kandmise kuupäevale järgnevast päevast alates.