Tänavu, mil aprill on senimaani üsna kitsilt sooja pakkunud ning meid sageli lume ja lörtsiga kostitanud, võib tunduda uskumatuna, et on olnud kevadeid, kus jürikuu suisa suvine olnud. Ületamatu, lausa ajalooline on ses osas olnud aasta 2000.

„Tol aastal käisin Peipsis esimest korda ujumas rekordiliselt vara, juba 20. aprillil,“ meenutab järvest mitte kaugel Alatskivil elav ilmavaatleja Einar Laretei.

Vett oli kiiresti soojendanud 12. aprillil kohale jõudnud soojalaine, mis algul tõi õhusooja 15 kraadi ringis, aga 18. aprillist juba paarkümmend. 20. kuupäeval küündis soe koguni südasuvise kuumuseni, 25 kraadi lähedusse.

Tol jürikuu 24. päeval, mis juhtus olema ka lihavõttepühade esmaspäev, sai enamik linnu ja külasid endale uue aprillikuu soojarekordi, mis on kõikjal ka siiani kindlalt vastu pidanud. Eesti rekord tõusis 27,6 kraadini ja mõõdeti Kundas.

Mis siis tõi aprillikuusse 2000 meile nii ebatavalise kuuma ja miks tipnes see just Kundas, kus kevaditi meri omajagu just külmkapi rolli etendab?

Avalehele
0 Kommentaari
Loe veel: