Delfi lugeja foto

Varem asus Iisaku looduskeskus vanas metskonnahoones, mille asemele ehitati 2012.-2013. aastal energiasäästlik hoone.

Majas on seminariruum, töötuba koos raamatukoguga, avatud puhkeruum, kaks kabinetti keskkonnaameti spetsialistidele ja avar õuealala. Keskuse hoones ja õuealal toimuvad aasta läbi keskkonnakasutuse ja loodusega seotud õppeprogrammid. Elulähedust lisab loodus- ja keskkonnakasutuse teemaline püsinäitus, mille üks osa tutvustab Ida-Virumaa maastikke ja kooslusi ning nende teket, teine osa keskkonnasäästlikku eluviisi.

Püsinäitus on koostatud eesti ja vene keeles, samuti on võimalus programme läbi viia vene keeles, pakkudes võimalust keelekümbluseks.

“Looduskeskuses saab uusi teadmisi lausa igal sammul. Näiteks ulatub väljapanek ka tualettruumidesse, kus saab huvitavat infot Läänemere, selle elustiku ja vee kui tähtsa loodusressursi säästmise kohta.” ütles keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja Maris Kivistik.

Keskuse energiasäästliku hoone suured aknapinnad ja päikesepaneelid on suunatud lõunasse. Põhjaküljes nõlvana laskuv põuakindlate niidu- ja liivikutaimedega mätaskatus hoiab suvel hoonet jahedamana ja talvel soojemana. Lisaks elektrivõrgule kasutatakse hoones asuvatesse akudesse salvestatud päikese- ja tuuleenergiat. Maasoojuspump kütab ja varustab hoonet sooja veega. Keskusel on prügijaam ja kompostkast.

Hoone ehituse maksumus on 458 517 €, millest 10 % oli riigi kaasfinantseering. Hoones on kasulikku pinda 189,7m2.