Foto: Ilmar Saabas

Esmalt panna kirja detsembri jooksul ees ootavad vältimatud väljaminekud: teenuste arved, laenu- ja liisingumaksed, samuti kulud toidule, transpordile, hobidele jne. Kui kulud kirjas, võrrelda summat oma tuludega ja saabki teada, kas ja kui palju pühadeostudeks raha üle jääb. Eelarve mugavamaks koostamiseks saab kasutada pere-eelarve vormi.

Edasi saab hakata planeerima jõulude ja aastavahetusega seotud kulutusi, vastavalt sellele, kui palju eelarves raha üle jäi või plaanitakse kulutada hoopis varem kõrvale pandud säästudest teatud summa.

Aastalõpu kulude arvestamiseks on mugav kasutada spetsiaalset aastalõpu eelarve vormi, kus on üles loetletud paljud pühadega seonduda võivad väljaminekud alates kingitustest ja jõulukaartidest, lõpetades kontserdipiletite, pidude ja peoroogadele kuluva rahaga. Kirja tasub panna ka väiksemad ostud, näiteks postmargid jõulukaartide saatmiseks või pakkepaber. Mõelda tuleks sellelegi, kas mõned kingitused või kodukaunistused saaksid ise valmistada mitte poest osta. Detailse jõuluostude nimekirja koostamine aitab vältida emotsioonioste ning ülekulutamist.

Kui tundub, et raha napib, võib krediitkaart või järelmaks tunduda hea lahendus, kuid sellega tasub olla ettevaatlik. Enne laenuraha eest kingituste või aastalõpureisi ostmist mõtle järele, kas on jõukohane krediitkaardiga kulutatud summad tagasi maksta või tasuda järgmise aasta jooksul igal kuul järelmaksu.

Kuna nii krediitkaardi kui ka väikelaenu või järelmaksu eest tuleb tasuda intressi, tasub arvutada, kui palju kallimaks ostetu seetõttu läheks. Näiteks kui võtta aastaks 500 eurot väikelaenu 20% aastaintressiga, peab kokku tagasi maksma 600 eurot pluss lepingutasu. Pankade pakutavate väikelaenude, tarbimislaenude ja järelmaksu tingimusi saad võrrelda võrdlustabelis. Kindlasti ei tasu mõeldagi SMS-laenu võtmisele, kuna selle intress on väga kõrge.