Foto: Sven Arbet

"Konkurendid muutuvad üha aktiivsemaks ning kohalik turg kitsamaks. Erinevad Läti kauplusteketid müüvad väga usinalt konkureerivaid, eriti just Eesti päritolu piimatooteid," ütles piimatöötlejate esindaja Jānis Šolks uudisteagentuurile LETA. „Silmnähtavalt tulevad Eesti tootjad, konkreetselt Valio, oma toodetega väga aktiivselt meie turule.“

Ta lisas, et sama võib märgata ka erinevates tanklakettides, kus Valmieras Piensi asemel on hakatud müüma Valio Eesti tooteid.

"Läti kauplustes on väga palju konkureerivat piima, kuigi me suudame seda sama hea kvaliteediga toota. Kuni Läti ühiskond ei tunne vajadust kauplustelt küsida, miks need müüvad välismaist toodangut, ei muutu midagi,“ ütles Šolks, lisades, et vaba turu korral tegutseb iga kaupleja vastavalt oma majanduslikele huvidele.

Šolksi sõnul ei jää konkurentsi teravnedes Läti piimatöösturitel üle muud, kui arendada eksporti, mida ettevõtted ka järjest aktiivsemalt teevad. Läti piimatöötlejate ühingusse kuuluvad piimatööstused realiseerivad ligikaudu 80 protsenti Lätis töödeldud piimast.
Jānis Šolks
Foto: Latvijas Piensaimnieku Centrālā Savienība

Äri läheb Lätis järjest paremini

Eesti piimatööstustest Lätis kõige edukamalt tegutseva Valio Eesti tegevdirektor Maido Solovjovi sõnul kirjutab Läti meedia tõtt, kuid pealetungiks ta seda ei nimetaks. Ettevõte on Lätti müünud juba 15 aastat ja kasv on tulnud järk-järgult.

Tiheda konkurentsi tõttu jätab ta täpsemad mahud nimetamata, kuid ütleb, et viimase viie aasta jooksul on nad eriti hea hoo sisse saanud. Peamiselt lähevad Alma nime all kaubaks joogipiim ning jogurtid.

„Mis meile endalegi üllatuseks tuli, on see, et Lätis on meie piim hästi vastu võetud. Kiidavad kvaliteeti ja tarnekindlust,“ räägib Solovjov. „Kuna toorpiima toodetakse Eestis kaks korda rohkem kui müüakse, siis on eksport väga vajalik.“
Valio Eesti tegevjuht Maido Solovjov ekspordist rääkimas.
Foto: Raivo Tasso

Läti kauplustes maksavad piimatooted rohkem kui Eestis. Asjaolu seletatakse tavaliselt sellega, et Läti piimatööstused pole nii hästi arenenud ning suurte lautade asemel on rohkem väikseid piimatootjaid, kust piim kokku vedada.

„Mina ei saa ennast kiitma hakata ning ütleksin, et Lätis on ka tugevad tööstused. Kauplustes võib hinnaerinevus tuleneda sellest, et jaesektori konkurents on mõnevõrra väiksem,“ ütleb Solovjov. „Tööstuste vahel on konkurents tugev ning ei saa öelda, et nad meile vastupanu ei osutaks. Üldiselt arvan, et piimatööstuste mured on kahes riigis sarnased, näiteks on suur osa masinapargist nõukogude ajast.“

Kuigi Läti poodides on piimatoodete hinnad kallimad, siis piimatootjatele makstava toorpiima hind on Lätis olnud Eesti hindadega võrreldes madalam.

„Lätist me toorpiima ei osta, kuigi loomulikult on see ahvatlev. Võru tehas on Lätist poolesaja kilomeetri kaugusel ja meile pakutakse nende toorpiima väga palju. Siiamaani oleme piima ostnud ainult Eestist,“ räägib Solovjov.

Välismaine toodang toob mitmekülgsuse

Läti Rimi ja Maxima teatel on ligikaudu 80 protsenti nende poodides müüdavatest piimatoodetest kodumaine toodang. Mõlemad ettevõtted kinnitasid LETA-le, et kodumaisete tootjate toetamine on ettevõtte eesmärk, sest ka tarbijad hindavad kohalikku kaupa.

Läti Maxima esindaja ütles, et valiku mitmekülgsemaks muutmiseks müüakse ka välismaist piima, sealhulgas AS Valio Eesti toodangut. Ta rõhutas, et välismaise toodangu müügimahud on kodumaisest märgatavalt väiksemad.

Poeketi top! esindaja ütles, et üle 60 protsendi müüdud piimatoodetest on kohalikku päritolu. Kuigi prioriteet on kohalike tootjate kaupade müümisel, mõeldakse ka tarbija valikuvõimalustele, mistõttu on alternatiividena müügil ka Eesti ja Leedu toodang.

„Olukord hakkas muutuma 2016. aasta lõpus, kui piimaturul toimusid märgatavad muutused ning piima hind tõusis. Oma sortimendis pakume ka Eesti tootja Valio toodangut, mis on selle aasta nelja esimese kuuga moodustanud kolmandiku kogu ostetud piimast,“ selgitas top! esindaja.
Eesti piim Läti poes top! Pilt tehtud kaks aastat tagasi.
Foto: Anni Õnneleid