Foto: Argo Ingver

Ausalt öeldes me lihtsalt ei teadnud, kuidas asjad käivad. Vastutusest see meid muidugi ei vabasta, ütleb Akmeņlauzise omanik Ernests. “Aktsiisi olime maksnud Lätile. Oleksime pidanud kindlasti internetist infot otsima.“

Maksuameti inspektorid ei uurinud neilt aga seda, kui palju pudeleid selleks ajaks maha oli jõutud müüa. Pärast pudelite konfiskeerimist öeldi neile vaid, et otsus valmib kahe-kolme kuu pärast.

„Seega keeruline öelda, kas maksame Eestile ainult aktsiisi või ka trahvi,“ ütles mees. Paari aasta eest pani ta Riias rukkist ning odrast aetud puskari, läti keeles kandža tootmise püsti. Laadal müüdi lisaks erimaitselistele kandžadele ka sellest valmistatud kokteile.

„Lätis oleme juba tegusad, aga tahtsime ennast ka naabritele tutvustada,“ ütleb Ernests. „Samas võib olla, et kõigi paberite kordaajamiseks peaksime uue töötaja võtma.“
Foto: Argo Ingver

Kontrolle viimased kolm aastat

Sealsamas lähedal kõiksugu Latgales valmistatud veine müünud Sēlijas Vīns pääses ilma inspektori külaskäiguta. Neilgi polnud Eesti aktsiis tasutud. Peremees uurib, kui keeruline asjaajamine Eesti maksuametiga on. Ta ütleb, et korraldaja hoiatanud neid vaid selle eest, et nad Lindoral kanget šmakovkat ei müüks, mispeale võeti see letilt ära.
Foto: Argo Ingver

Selline reegel on Lindora ja Vastseliina laatadel juba ligi kakskümmend aastat kehtinud – üle 22protsendilist alkoholi neil laatadel müüa ei tohi. Maksuameti kontrollid on korraldaja Ivar Traageli sõnul laatadel käinud viimased kolm aastat.