Foto: www.produktukainos.lt/

“Toidule kulub märkimisväärne osa rahva sissetulekutest ning enamasti ostetakse toit viie peamise kaupluseketi poodidest,” ütles Leedu põllumajandusminister Giedrius Surplys pressiteates. “Kui avaldada peamiste toiduainete hinnad, on ostjatel palju selgem pilt sellest, milline on parasjagu hinnatase.”

Siiani on veebisaidil www.produktukainos.lt avaldatud toidukaupade keskmised hinnad ilma konkreetseid kaupluseid eristamata. Nüüd avaldatakse aga igal nädalal 20 suurima tootekategooria nagu liha, piimatooted, munad, õlid ja rasvad ning erinevad juurviljad hinnad kauplustes Maxima, Iki, Norfa, Rimi ja Lidl.

Esimese nädala andmetest näeb, et kõige rohkem erinevad hinnad kaupluseti piimatoodete puhul.

Ühtlasi plaanitakse lähiajal lisaks toiduhindadele avaldama hakata ka informatsiooni selle kohta, kui suur osa toote hinnast läheb tootjatele ning kui suur osa kaupmeestele. Samuti on kavas veebileht kasutajasõbralikumaks muuta.

Valitsuse plaan kaupmeeste konkurentsi elavdada ning hindasid alandada kuulutati välja novembri alguses. Ministeeriumi pressiteate järgi vähenesid Leedu statistikaameti andmetel hinnad novembris 0,2 protsenti ning detsembris 0,5 protsenti.