Eesti Haigekassa Foto: Tanel Meos

Tulemused näitavad, et vaid pooled kutsutud naistest jõuavad sõeluuringule. Milles võib olla põhjus?

Sõeluuringul osalemine eeldab naistelt arusaamist uuringu eesmärgist ning samuti oma tervise väärtustamist. Enamasti takistab regulaarset sõeluuringul käimist vähene teadlikkus ennetatava haiguse mõjust tervisele. Tervete inimeste mõtetes ei ole haigused tavaliselt esikohal ja sõeluuringul osalemine ei tundu muude murede kõrval nii pakiline. Info sõeluuringute kohta on hõlpsasti kättesaadav nii internetilehel soeluuring.ee, posti teel saadetavates kutsetes kui ka sotsiaalkampaaniates tänavapildis ja mujal meedias. Oluline on märgata ka oma lähedasi ning soovitada neile uuringus osalemist.

Kuidas võiks naisi julgustada, et nad osaleksid sõeluuringul?

Sõeluuringutel osalemine peaks olema harjumusliku tervisekäitumise osa, nagu käte pesemine või regulaarne liikumine. Proovi võtmine on kiire ja valutu ning ka normist erineva tulemuse korral piisab enamasti sagedasemast jälgimisest või väikesest kirurgilisest protseduurist emakakaelal. Kindlasti peaks oma lähikonnas võitlema tervise olulisust vähendavate arusaamade vastu – iga inimene on tervist väärt!

Kirjeldage palun võimalikult täpselt, mis naist uuringul ees ootab.

Emakakaelalt proovi võtmiseks tehakse tavapärane günekoloogiline läbivaatus tupepeeglitega. Peeglite asetamine võib olla veidi ebameeldiv, kuid mitte enamat. Tupe põhjas asub emakakael, millelt väikese spaatli või harjakese abil võetakse irdunud rakke ning saadud materjal fikseeritakse transpordiks lahusesse või alusklaasile. Emakakaela puudutamisele reageeritakse erinevalt – mõnel võtab näo krimpsutama, teisel on kõdi. Igal juhul on protseduur lühike ja valutu, mistõttu ei ole põhjust seda karta. Proovi tulemused saabuvad mõne nädalaga.

Mida sooviksite Eesti naistele meelde tuletada?

Sõeluuringu efektiivsuses ei maksa kahelda – sellel on kindel positiivne mõju tervisele. Paljudele riikidele käib sõeluuringute korraldamine üle jõu, sest selle käigushoidmine nõuab hästi toimivat süsteemi ja palju raha. Oleme Eestis üheskoos otsustanud, et meie inimesed väärivad sõeluuringust saadavat kasu ning panustame ühiselt selle toimimisse. Kõige olulisem on aga igaühe individuaalne otsus sõel­uuringul osaleda, muidu pole kogu süsteemil suurt mõtet.

Mida saaksime iga päev ära teha, et meie tervis oleks parem?

Need on tegelikult väga lihtsad asjad: liikumine ja tervislik toitumine. Ent väga oluline on ka meie vaimne tervis. Sõeluuringute puhul oleme märganud, et pigem käivad end testimas positiivse ellusuhtumisega reipamad naised. Seepärast paneksin kõigile inimestele hingele, et te märkaks ümberringi oma lähedasi, kes on ehk veidi tuhmunud, ning julgustaksite neid samamoodi oma mõtetest ja tervisest avatumalt rääkima. Märgake enda ümber lähedasi ja julgustage neid tervise eest hoolt kandma.