Soome-ugri kultuuripealinn Obinitsas Foto: Mirjam Nutov

Kultuuriminister Indrek Saar ütles oma kõnes Lahti Sibeliuse kontserdimajas toimunud vastuvõtul, et soome-ugri rahvad on Euroopas ja Venemaal olnud kauem, ja seega ka vanemad, kui kõik tänased suurrahvad. “Peaksime keskenduma tööle meie ühisosaga, selle taasleidmisele ja tugevdamisele. Soome-ugri liikumise üks juhtmõtteid võiks olla usk tulevikku, et meie kultuurid ei pihustu“, rõhutas Saar. ”Me kõik peame iga päev pingutama, et meie keel püsima jääks ja et meie kultuuri elujõulisus säiliks. Ka suuremad soome-ugri rahvad on suurrahvaste kõrval väikesed. Väikerahvaste esindajatena teame, et ka siis, kui keele kasutajaid on miljoni või mõne miljoni jagu, on omakeelne kultuurielu, kirjandus, mängufilmid jne suur luksus. Oma kultuuri viljelemine ja edendamine on see, mis aitab meil iseendaks jääda,” ütles Saar.

Soome-ugri rahvaste maailmakongressi avapäeval pidas kõne nii Soome Vabariigi president ja kongressi patroon Sauli Niinistö kui ka president Toomas Hendrik Ilves. Eile toimus ka esimene plenaaristung, kus anti ülevaade kongresside vahelisel perioodil soome-ugri maailmas toimunud arengutest.

Maailmakongress jätkub täna viies erinevas teemarühmas, kus arutatakse, keelte ja kultuuride, inforuumi, kodanikuühiskonna, majanduse ja keskkonna ning demograafiliste ja migratsiooniprotsesside üle. Kongress lõpeb homme maailmakongressi lõppdokumendi vastuvõtmisega.

Järgmine, VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress toimub 2020. aastal Tartus.