Haida küla ehitusjärgus kirik Eesti kultuuriseltside ühenduse veebikülg

Maalehe Siberi reisi üheks külastuspaigaks olnud, umbes 190 elanikuga Haida külas on käimas kirikuehitus, annab teada Eesti kultuuriseltside ühenduse veebikülg.

Seal seisab: „Haida külas, Siberis, on kohalik setode kogukond taastamas oma ajaloolist kirikut. Ehitustööd viiakse läbi oma jõududega. /---/ Kiriku taaspühitsemine on plaanitud järgmise aasta juunikuusse.”

„Ehitustöid viivad läbi kaks kohalikku kõige paremat puusseppa ning puitmaterjali valmistavad ette Haida küla elanikud ise ning materjali varumisel on abiks ka ümberkaudsete teiste külade taluelanikud,” annab teada Galina Jevsejeva.

Haida kirik avati 1915. aastal ja suleti 1938. Toonane võim kasutas hoonet teraviljalaona. Kirik lammutati 1956. aastal.

Filmimees Vahur Laiapea on „Eesti Päevalehes” pühakoja ajaloo kohta kirjutanud, et üks pere ehitanud Haidas kiriku palkidest elumaja, aga selle pere elu ei edenenud.

„Taregi jäi külmaks ja kõledaks, küta palju tahad. Müüs pere oma tare maha, viisid uued omanikud selle lähedal asuvasse Väike-Imbeži külla. Kui maja uues kohas katuse alla sai, vajus selle tagasein kokku. Ei too head kiriku lõhkumine,” mainib Laiapea .