Fedor Shantsyn, Narva, Narva makett, november 2018 Foto: Sven Arbet

Euroopa kultuuripealinnaks kandideerivas Narvas liigub ehmatav plaan viia avalikkuse silme eest ära kogu Euroopas unikaalne hävitatud linna makett. Põhjuseks see, et aastaid ehitatud maketi praegune asukoht – raekoda – läheb remonti ja renoveeritud majas pole maketile enam kohta ette nähtud.

Toome teieni läbi aastate talletatud fotod senini veel Narva raekojas asuvast imelisest Vana-Narva maketist. Selles on säilitatud tegelikkusest sada korda väiksemana barokkpärliks nimetatud Narva vanalinn aastal 1938. Kuus aastat hiljem muutus see Nõukogude Liidu vägede lauspommitamise järel rusuhunnikuks.

Maketi ehitanud ja jätkuvalt aina uute makettide kallal töötav Fedor Shantsyn on oma hiigeltöö eest pälvinud Valgetähe medali, ka muinsukaitse on tema missiooni ja muinsuste heaks tehtud tööd tunnustanud.

Homsest Maalehest leiate pikema loo sellest, kas enam kui 55 000 elanikuga Narva linnas on veel lootust leida piisav pind maketi eksponeerimiseks. Või peamegi leppima kurbloolise tõigaga, et haruldane ajalootähis pannakse kastidesse ja viiakse lattu paremaid aegu ootama?

„See oleks elutöö häving,” kommenteeris Fedor Shantsyn plaani.