Mudakonn Foto: ARNE ADER

Lohusuu luitealal on 600-meetrisel ribal mudakonna elutingimuste parandamiseks plaanis eemaldada võsa ja puhastada kudemistiiki sinna jäetud olmeprügist. Võsast puhas ala lihtsustab kahepaiksete liikumist maastikus, kudemistiigini jõudmine on oluline, et liik säiliks. Kohal on ka Euroopas tunnustatud kahepaiksete ekspert Wouter de Vries.

“Mudakonn on väike kahepaikne, kes veedab suurema osa päevast maasse kaevunult. Seepärast võib teda rohkem kohata Lõuna- ja Kagu-Eesti liivastel ja savistel aladel,” selgitas kahepaiksete ekspert Riinu Rannap.

Tööst vabal ajal uuritakse ekspertide juhendamisel, milliseid kahepaikseid piirkonnas veel leidub.

ELF viib vabatahtlikud loodusesse liikide hüvanguks talgutööd tegema juba 16. suve järjest.

"Tehtavast tööhulgast palju olulisem on inimesi teavitada, miks seda tööd on tarvis teha. Mudakonna puhul on selge, et paljud sigimistiigid kasvavad ilma inimese sekkumiseta kinni. Seda sõnumit saavad meie talgulised ka teistele edasi anda ja võib juhtuda, et selle tulemusena võib keegi oma saunatiigist harulduse leida,” selgitas talgute loodushariduslikku tausta ELFi talgukorraldaja Triin Nõu. “Kuna kahepaiksed on keskkonnatundlikud liigid, siis tähendab see, et tiik on heas seisukorras,” julgustas Rannap kahepaikseid märkama.

Sel suvel on ELFil üle Eesti toimumas 20 talgureisi, muuhulgas saavad talgulised kaasa lüüa kõre ja ebapärlikarbi elutingimuste parandamiseks.