Jõululapsed Pelgulinna sünnitusmajas Foto: Tiit Blaat

"Häirekeskuse meedikul, kes on valves ööpäevaringselt ning kelle ülesandeks on anda meditsiinialast nõu seni kuni kiirabi jõuab abivajajani, on tänavu tulnud inimesi nõustada kahel juhul, kus sünnitus algas ootamatult ja laps tuli ilmale sõidukis. Üks laps sündis niiviisi "abistatuna" Tallinnas ja teine Tartumaal," ütles Maalehele häirekeskuse meditsiinilise korralduse ja valmisoleku talituse juhataja Margit Kallas ning lisas, et eelmisel aastal oli neil selliseid juhtumeid vist seitse.

Kuid kuna mitte alati ei helista inimesed autos alanud sünnituse korral häirekeskusesse ja lisaks sünnivad beebid vahel kiirabiautos meditsiinitöötajate järelvalve all, on meditsiinilises sünniregistris lapsi, kelle sünnikohaks märgitud "auto" rohkem - tänavu kuus, 2017. aastal 19 ja 2016. aastal 18.

Kõige enam lapsi sünnib teel haiglasse Harjumaal (2017 - 7, 2016 - 11).

Häirekeskuse Kallas paneb inimestele südamele, et kui sünnitus on alanud ootamatult, tuleb viivitamatult helistada hädaabinumbrile 112.

„Rasedad reeglina teavad, millal tuleb minna sünnitusmajja. Kui see mingil põhjusel siiski võimalik ei ole, siis nii ema kui lapse tervise huvides tuleks häirekeskusesse helistada rohke verise vooluse ja/või pikalt kestva valuliku emaka kokkutõmbe korral, mis ei leevendu. Niisugusel juhul tuleb sünnitusmajja minna ja eelistatult teha seda kiirabiga,“ ütles Kallas.