Eestlaste ehitatud Marsi-maja Foto: Raivo Tasso, MAALEHT/RAIVO TASSO

Tartu ülikool osaleb rahvusvahelises SHEE projektis, mille eesmärk on ehitada ekstreemsete elutingimustes, katastroofipiirkonnas või Marsil kasutatav end ise lahtipakkiv maja. Majas on sees kõik elutagamissüsteemid ja sisustus, mis võimaldavad seda kasutada ka kosmoses (sellest ka nimi Marsi-maja).

TÜ tehnoloogiainstituudi teadlased on isepüstituva maja tehnoloogia autorid. Nende loodud on maja robootika-, energia- ja termosüsteemid ning nad on end ise lahti ja kokku pakkiva maja keha valmis ehitanud. Maja pakib end lahti-kokku minutitega. Maja on 6m pikk ja 2,4m lai, kaalub 6000 kilo ja mahub suure veoauto haagisele, millega teda ka transportima hakatakse. Majja mahub kahenädalaseks missiooniks elama kaks inimest. Sees on kõik eluks vajalikud ruumid – magamise ala, köök, vannituba, tualett ja tööruumid (nt labor või kasvuhoone, vastavalt missioonile).

Sel reedel pannakse Marsi-maja Prantsusmaa poole teele. “Seal on allveelaevade ehk piiratud ruumi ehitamise ja sisustamise kogemus,” selgitas TÜ teadusprorektor Marco Kirm. Mõned kuud pannakse Marseilles’is mööblit ja elutagamissüsteeme (hapnikugeneraator, veepuhastusseadmed jne) sisse ja siis hakatakse prototüüpi katsetama. Eestis ehitatud prototüüp tõenäoliselt Marsile veel ei jõua. TÜ tehnoloogiainstituudile läks Marsi-maja ehitus maksma üle poole miljoni euro, seda rahastas EL. Lisaks TÜ teadlastele osalevad projektis eksperdid Prantsusmaailt, Austriast, Belgiast ja Tšehhist.