Foto: Ekspress Meedia/Kollaaž

Teadmamees Gunnar Aarma:

„Soovitan asendada köögis praepanni mahlapressiga. Kui on tahtmine oma enesetunnet tõesti parandada, tuleb vähem süüa. Ärge kiirustage! Närige toitu põhjalikult!

Ühe eine ajal ärge sööge palju erinevaid toiduaineid!

Nautige oma söömaaega! Ärge laske oma einet piinlike vahejuhtumite ja ebasõbralike kõnelustega rikkuda! Sõbralik nägu, ilusasti kaetud laud, kena väljavaade või hea pilt seinal – kõik see soodustab tervislikku seedimist.

Ei tohi ka unustada, et me vajame õigeks seedimiseks küllaldaselt hapnikku. Ärge unustage hingamist!“

Nuustaku Pruulikoda OÜ asutaja, endine tippsuusataja Peeter Kümmel:

„Parim kaitse talvele vastu minnes on mitmekülgne toitumine. Toidulisandid tulevad kõne alla, kui oled teinud vereanalüüsi ja teed valiku andmetele toetudes, mida sinu organism tegelikult vajab.

Karikaturist Hugo Hiibus:

„Ma püüan mitte vihastada. See on organismile suur koormus ja võib infarktini viia. Kas teadsite, et vihastamine võtab elueast ka viis aastat maha?“

Sestap ei kuluta meister aega tühjale-tähjale, vaid keskendub sellele, mis pakub rõõmu ja lusti.

Näitleja Helgi Sallo:

„Minu retsept kõlab – kõik otsad olgu soojas! Külma ilmaga olgu müts alati peas, sall kaelas, saapad jalas, kindad käes. Olen seda soovitust järginud ja pean ütlema, et midagi eriti hullu pole mu häälega juhtunud.

Mitmekordne olümpiavõitja, endine tippsuusataja Kristina Šmigun-Vähi:

Kristina Šmigun-Vähilgi kujunesid (spordi)aastate jooksul välja oma võtted haiguste ennetamiseks.

„Põhiline tervendaja oli küüslauk. Toppisime viinapudeli ääretasa küüslauku täis ja lisasime ka tšillipipart. Sai nii vänge, et kork käis vurtsuga lahti. Rohi oli reisidel lapikus pudelis alati kaasas. Kohe kui keegi minu poole aevastas, võtsin lonksu ja pisikud olid hetkega tapetud. Haisesin muidugi kohutavalt, aga see pisiasi ei häirinud ühtki talisportlast. Kõik me ragistasime küüslauku mõlema suupoolega.“

Kahjuks ei tähendanud küüslaugu krõmpsutamine, et ta tõbedest täiesti pääsenud oleks.

Allikad: Tartu Suusaklubi, „Helgi Sallo. Helgib ja heliseb" (Hille Karm, AS Ajakirjade Kirjastus), Maaleht, Naisteleht, „Kristina“ (Jaan Martnson, Kristina Šmigun-Vähi, Menu Kirjastus).