Perearst Karmen Joller. Foto: Karin Kaljuläte

„Erakorralise meditsiini osakonda ehk EMOsse pöördumise peamine ajend inimese jaoks on sageli kiirus. Samas tasuks kõigepealt hoopis helistada oma perearstikeskuse pereõele, kes aitab otsustada, kas üldse on vaja EMOsse pöörduda või mitte,” selgitab perearstide seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller.

Pereõde kutsub inimese vajadusel vastuvõtule, vaatab ta läbi ja teeb esmased analüüsid või uuringud, annab ravisoovitused.

EMOsse pöördumisi põhjendatakse ka kiire ligipääsuga eriarstidele ja analüüside andmisele.

"EMO võimalused on tegelikult aga piiratud," selgitab Joller. "Seal saab teha vaid uuringuid, mis aitavad diagnoosida eluohtlikke olukordi."

Kogenud tohtri sõnul on aga perearstikeskustes praegu olemas igakülgsed diagnostikavõimalused, ja kui perearst peab vajalikuks eriarsti kaasamist, saab ta seda teha e-konsultatsiooni kaudu, mis võimaldab inimese mure õigeaegset lahendamist just õige arsti juures.

"Kui tervisemure saab lahendada perearstikeskuses, säästab inimene mitmeid tunde EMO vastuvõtus ootamist - see on ju täiesti ebavajalik ja haigele inimesele kurnav,“ kirjeldab Joller.

Perearside selts näeb, et tervishoiukorralduslike lahenduste väljatöötamisel on oluline koostöö mitmete osapoolte vahel ning tegutseb aktiivselt selle nimel, et elanikkonna vananemise ja perearstide visiitide kasvu juures oleks perearsti meeskond kõikidele patsientidele kättesaadav ja osutatud abi kvaliteetne.

„Perearstid nõustuvad täielikult minister Riina Sikkutiga: on oluline, et tervishoius toimiks koostöö ning keegi ei jääks mure korral abita,“ kinnitab doktor Joller.